В Україні запускають виробництво унікальних екологічних сонячних батарей

Підприємець з Кіровоградщини пояснив, чому існуючі сонячні батареї не можна назвати екологічними

08:08, 18 січня 2016

У місті Олександрія Кіровоградської області компанія ТОВ «ПромКонверсія» веде будівництво першого в Україні заводу з виробництва екологічних сонячних батарей, а також невеликої сонячної електростанції. У лютому тут вже збираються отримати першу продукцію.

Про перебіг робіт розповів ініціатор і один з розробників проекту, підприємець Сергій Камінський в інтерв’ю виданню «Четвертая власть».

«У мене був бізнес, пов'язаний з машинобудівною галуззю, в цьому напрямку я досяг значних результатів. Але більше двох років тому відчув, що мої зусилля потрібно спрямувати на те, що зараз є актуальним для нашої країни – розвиток енергетики і зниження енергетичної залежності від інших країн. І, власне, тому я вирішив відійти від справ. Ми проаналізували, що могло би сьогодні дати максимальний ефект і вирішили впроваджувати нову технологію виробництва сонячних батарей. Я зібрав команду людей, науковців з усієї країни з кількох профільних інститутів, і ми розробили батарею, яку зараз і впроваджуємо. Це будуть органічні сонячні панелі. Зараз у нас є кілька варіантів цих батарей. Кожна з них має свої переваги і недоліки. На початковому етапі ми збираємося виробляти кілька, щоб з часом визначитися, яка буде кращою», – розповів Камінський.

За словами підприємця, створюється не тільки виробництво, але й наукова лабораторія, що дуже важливо для України, яка за структурою свого експорту все більше стає схожа на сировинний придаток більш розвинених країн.

«Найважливіше те, що ми дамо старт виробництву, і з кожним тижнем будемо вдосконалювати продукцію. Для цього ми створюємо лабораторію. Тобто, наш завод буде мати не тільки виробничі потужності, але і дослідницькі. Планую, що ми подвоїмо нашу ефективність до кінця цього року», – повідомив він.

Як розповів підприємець, вже передані зразки продукції на сертифікаційні та випробувальні роботи в спеціалізовані організації для того, щоб у виробника були офіційні висновки, сертифікати тощо. Камінський розраховує на те, що в перших числах лютого всі документи вже будуть оформлені.

За його словами, суть технології в тому, щоб виробляти сонячні батареї, не надаючи шкідливого впливу на навколишнє середовище.

«Хочу пояснити, чим відрізняються неорганічні батареї від органічних. Щоб виготовити сонячні батареї, які зараз є, – кремнієві, – застосовується стільки шкідливих речовин, що насправді є значні сумніви в їхній екологічності. Крім того, їх не так просто утилізувати. Ось відпрацювала сонячна батарея час, 10-15 років, і її просто так не викинеш, тому що там є важкі метали, які потрібно належним чином утилізувати. Наші ж батареї будуть з матеріалів, які є дружніми до навколишнього середовища», – розповів засновник нового заводу.

В процесі роботи розробники планують використовувати виключно українську сировину, якої в нашій країні достатньо.

«Закупівля сировини – питання не проблемне. Тієї сировини, яка нам потрібна, в Україні насправді дуже багато. Ми орієнтуємося на те, щоб використовувати тільки товари українського походження. Тобто, крім того, що ми будемо власні батареї робити, ми ще “потягнемо” за собою інші сектори економіки України. Ми налаштовані на те, щоб не тільки конкретно наше підприємство нарощувало обсяги, ми хочемо, щоб вся наша країна рухалася серйозними темпами в напрямку економічного зростання», – заявив підприємець.

За словами Сергія Камінського, екологічне обладнання для вироблення сонячної енергії випускають не більше десятка підприємств у всьому світі. Олександрійський завод не тільки поповнить цей список, але і стане першим таким виробництвом в Україні.

«В Україні таких заводів немає взагалі. У Києві є підприємство, яке закуповує в Китаї сонячні елементи, в Запоріжжі підприємство більш серйозне, але там є свої проблеми, сьогодні вони фактично не працюють. Але все це пов'язано з кремнієвими батареями, а такої продукції, як у нас, в Україні немає точно», – стверджує Камінський.

Приміщення для лабораторії вже є. Вона знаходиться в місті Олександрія, буквально в метрах 200 від траси Київ-Дніпропетровськ. Зараз виробник проводить закупівлю матеріалів і реагентів для початку випробувального виробництва. Все необхідне доставляється на базу в Олександрію.

«Ми вже маємо систему не тільки автоматизованого виробництва, але і наскрізного відстеження кожної технологічної операції з можливістю дистанційного впливу (через інтернет)», – похвалився підприємець з Кіровоградщини.

За словами Камінського, орієнтовна вартість заводу сонячних батарей – 7 млн гривень. Але поки новатори намагаються власними зусиллями почати виробництво, довести його ефективність, підтвердити всі розрахунки на власній мініелектростанції. У короткостроковій перспективі – запуск першої технологічної ниточки. Її продуктивність буде невеликий, проте цей крок вже дозволить налагодити повний технологічний цикл.

«Як отримаємо перші кіловати, поставимо у себе на майданчику і відкриємо публічний доступ до показників приладів, у тому числі і пряму веб-трансляцію 24/7/365 в тому числі з фіксуванням інсоляції (опромінення сонячним світлом)», – заявив підприємець.

Камінський стверджує, що в перші місяці зможе працевлаштувати 20-30 осіб, але надалі кількість співробітників значно збільшиться.

Ціна вітчизняних батарей буде значно скромнішою, в порівнянні з існуючими аналогами. Їх вартість складе близько 150 доларів, тоді як середня ціна стандартної сонячної батареї становить 1-1,5 тисяч доларів.

«Ціна Українських батарей буде значно нижчою за вартість зарубіжних варіантів. В основному завдяки технології, яка дозволяє зменшити витрати на виготовлення продукції. Знову-таки, матеріали, які ми використовуємо, надають таку можливість – в рази зменшити вартість», – пояснив Камінський.

Черга на органічну продукцію за прийнятною ціною вже розписана на 4 роки вперед. Здебільшого, це оптові закупівлі на електростанції і промислові об'єкти. Є замовлення на сонячні батареї і від фізичних осіб. Тому фахівці поспішають вже в лютому видати перші кіловати від сонячних батарей.