В Україні збільшили перелік осіб, які мають право на безкоштовного адвоката у цивільних справах

17:35, 25 січня 2017

Малозабезпечені, пенсіонери, переселенці і військові: із січня суттєво розширилося коло українців, які мають право на безкоштовні послуги адвоката від держави. Йдеться про представництво у судах за цивільними позовами. Бо усім затриманим і тим, хто проходить у кримінальних справах, держава зобов’язана запропонувати адвоката.

Син самбірчанки пані Олександри зник під час Революції Гідності. Востаннє, коли говорили телефоном, Віталій був у Будинку профспілок, якраз тоді, коли там почалася пожежа.

«Останній раз він мені подзвонив 19 лютого 2014 року. І тут я чую: щось падає, такий шум. Обірвався зв’язок. Ну і після того, скільки я не дзвонила, більше зв’язку не було», ― пригадує Олександра Караман.

Жінка досі анічогісінько не знає про його долю і мусила звертатися у суд, аби Віталія визнали безвісти зниклим. Робила це, щоб оформити субсидію і скористалася правом на безкоштовного адвоката.

«Я звернулася за тою допомогою. Ну мені дали адвоката безплатного. І тоді його на суді визнали безвісти зниклим і так я змогла зробити субсидію. І тоді його виписали. Інакше, я не могла ніяк», ― розповіла Олександра Караман.

Із cічня суттєво побільшало людей, які мають право на безоплатну юридичну підтримку у цивільних позовах. Додалися переселенці і учасники АТО, які ще не оформили статусу. Їм надають адвоката у питаннях соцзахисту. А от визнані АТОшники відтепер можуть звертатися з будь-яких питань, які потребують вирішення у суді.

«Збільшився поріг, з якого починається надання правової допомоги. Якщо минулого року це була одна мінімальна зарплата, то тепер це два прожиткових мінімуми. Дуже важливо, що з січня почав рахуватися не сукупний дохід сім’ї, а дохід конкретної особи, яка звертається», ― зазначила заступник директора держценру з надання правової допомоги Віра Іськович.

Це, кажуть, дасть право на безоплатного адвоката багатьом пенсіонерам. Отримати юридичний захист можна у центрах вторинної правової допомоги. Таких на Львівщині є шість: у Червонограді, Самборі, Стрию і Буську, а також два у Львові. Крім того, в районах створені 24 невеликих бюро правової допомоги.

«На прийомі визначають, що людина є суб’єкт і їй потрібно адвоката. Це як диспетчерська служба, що в нас, що в них. Вони видзвонюють адвоката, що є справа, адвокат приходить, знайомиться з клієнтом», ― пояснив директор держцентру з надання правової допомоги Ігор Микитин.

Співпрацюють із приватними адвокатами, які пройшли державний конкурс. З кожним укладають контракт, строки якого залежать від того, наскільки успішно працює правозахисник. Торік Львівський регіональний центр забезпечив правовий супровід 1800 цивільних справ.

Адреси Центри вторинної правової допомоги:

Львів ― вулиця Генерала Чупринки, 71, вулиця Винниченка, 30

Червоноград ― проспект Шевченка, 21

Стрий ― вулиця О. Бачинської, 1А

Самбір ― вулиця Мазепи, 13

Буськ ― вулиця Петрушевича, 8.