З 1 жовтня відповідно до постанови Кабінету міністрів України вступили в дію зміни до порядку призначення житлових субсидій. Таким чином тепер кожна сім’я сплачуватиме за послуги не обов’язковий відсоток, а відповідно до середнього рівня доходів.
Відповідно до нового порядку нарахування впроваджено такі зміни:
- Нова соціальна норма житла. Відтепер площа, на яку надаватимуться субсидії на одну особу з 21 м. кв. зменшено до 13,65 м. кв., однак збільшено додаткову площу на сім’ю – з 10,5 м. кв. до 35,22 м. кв. Таким чином норма житлової площі для сім’ї з двох осіб, на яку надається субсидія, зросла з 52,5 м. кв. до 62,5 м. кв.
Як зазначила заступник начальника відділу пільг, соціальних допомог та компенсаціних виплат управління соціального захист Львівської міської ради Галина Луць, відповідно до нових норм, одинокі особи стали більш захищеними. Водночас, згідно з новим законодавством, втрачено право на субсидію на всю площу житла, якщо вона є більшою від соціальної норми.
- Нові соціальні нормативи споживання ресурсів для надання субсидій.
Таким чином зменшено нормативи споживання природного газу на 1 м. кв. площі з 11 м. куб. до 7 м. куб. для опалення житла, та для приготування їжі з 9,8 м. куб. до 6 м. куб. на особу.
Соціальна норма споживання гарячої води також зменшена з 5,48 м. куб. на особу до 1,6 м. куб., і відповідно холодної з 6,08 м. куб. на особу до 2,4 м. куб.
Змінено і соціальну норму споживання електроенергії для опалювання житла (в опалювальний період) – вона зросла з 28 кВт.год/м. кв. до 65 кВт.год/м. кв. У будинках, які опалюються цент реалізовано та немає стаціонарних електроплит, соціальний норматив споживання електроенергії становитиме тепер 90 кВт.год на сімю з однієї особи та + 30 кВт. год на кожну іншу, замість колишніх 75 кВт.год на дві особи.
- Серед новацій - змінена формула нарахування розміру субсидій та встановлення нового механізму визначення обов’язкового відсотка платежу для сім’ї. Тепер він залежатиме виключно від доходів сім’ї, а не становитиме обов’язкові 10-15%, як раніше.
«Невигідним може стати нарахування субсидій для сімей, де хтось приховує свої доходи, або не стоїть на обліку в центрі зайнятості. Адже тепер місяць із нульовим доходом на працездатну особу розраховуватиметься як мінімальний прожитковий мінімум, тобто 1 176 грн», – зауважила Галина Луць.
- Скасовано обмеження на отримання субсидії в разі придбання житла. Якщо раніше протягом одного року після придбання житла сім’я не мала права на отримання субсидій, то зараз її можна отримати з першого місяця після набуття права власності.
Загалом в управлінні соціального захисту зазначають, що нові норми нарахування субсидій вигідніші для наймеш захищених верств населення, і можуть зменшитись для сімей із середнім рівнем доходів.
«Зараз усі субсидії будуть перераховуватись за новою формулою, тому громадянам треба бути готовим, що відсоток обов’язкових сплат зміниться вже наступного місяця», – зазначив в.о. начальника управління соціального захисту Львівської міської ради Ігор Кобрин.
Він також додав, що зараз у Львові субсидії отримують 10,5 тис. сімей, але з початком опалювального сезону число може зрости вдвічі – до 20 тис. сімей. Зазначимо, що минулого року в опалювальний сезон субсидії отримували 17 тис. сімей.