В Україні змінять методику розрахунку вартості газу і електроенергії

11:55, 19 серпня 2011

За дорученням Президента України органи Антимонопольного комітету України провели 66 перевірок суб’єктів господарювання, що постачають газ та електроенергію. За їх результатами розпочато 60 справ за ознаками порушень конкуренційного законодавства. Про це повідомив в. о. голови АМКУ Рафаель Кузьмін.

Як повідомили ZAXID.NET у прес-службі комітету, у 19 справах вже прийняті рішення щодо накладення на відповідачівштрафів. Крім того, органи комітету надали 31 рекомендацію учасникам ринків цих послуг щодо припинення дій з ознаками порушення антимонопольного законодавства.

Р.Кузьмін зазначає, що більшість порушень виявлено під час отримання споживачами технічних умов на приєднання до місцевих електричних та газорозподільних мереж. А це: встановлення економічно необґрунтованих цін на додаткові послуги з видачі ТУ, застосування різних цін та умов видачі ТУ, нав’язування додаткових, необов’язкових вимог у технічній документації. Типовими зловживаннями підприємств-монополістів також є відмова від укладання прямих договорів з мешканцями багатоквартирних будинків – членами ОСББ, стягування плати за додаткові послуги, що не передбачені чинними нормативно-правовими актами.

Заступник голови АМКУ Михайло Русинський підкреслює, що внаслідок нормативно-правової неврегульованості облгази та обленерго системно вимагають від фізичних та юридичних осіб безоплатної передачі збудованих мереж як обов’язкової умови для надання послуг, в іншому випадку – відмовляються постачати газ та електроенергію населенню. Крім цього, існують непоодинокі випадки включення до змісту ТУ вимог щодо реконструкції та ремонту електроустановок та електромереж самого постачальника електричної енергії за рахунок замовника.

Гострою проблемою є також те, що громадянам, які входять до ОСББ, обленерго виставляють на 30% більший тариф за спожиту електроенергію, ніж для мешканців будинків, що обслуговуються житлово-комунальними підприємствами.

Ці висновки Комітету донесено до представників відповідальних органів, прийнято рішення до 26 серпня 2011 року створити робочу групу з розроблення плану заходів щодо підготовки змін до існуючих нормативно-правових актів з метою вирішення згаданих проблемних питань..

«Необхідно запровадити чіткий порядок відшкодування споживачам витрат на будівництво газових та електричних мереж, зрозумілу методику розрахунку вартості надання послуг. На ринках газопостачання та електроенергетики повинні запрацювати єдині правила», – прокоментував Рафаель Кузьмін.