Правоохоронні органи України, Росії та країн Центральної Азії причетні до викрадення або незаконного переміщення осіб, що розшукуються. Про це йдеться в оприлюдненій у середу доповіді Amnesty International "Назад до тортур: екстрадиція, примусове повернення та переміщення у Центральній Азії".
"За останні два роки влада Казахстану, Російської Федерації та України стали докладати ще більше зусиль до примусового повернення членів і певних угруповань у Таджикистан і Узбекистан, незважаючи на те, що там їм реально загрожують тортури і жорстоке поводження", - зазначається в доповіді."Якщо за рахунок втручання міжнародних органів, зокрема Європейського суду з прав людини, вдається призупинити офіційну процедуру екстрадиції, країни СНД деколи йдуть на крайні заходи, щоб гарантувати повернення людини до Центральної Азії, - викрадення людей", - зазначається у доповіді.
"Вже кілька років співробітники центрально-азіатських силових структур на території цих країн, а також у Росії та Україні безперешкодно здійснюють або намагаються здійснювати викрадення прохачів притулку, біженців та інших громадян держав Центральної Азії", - наголошується у доповіді.
"Враховуючи регулярність, з якою це відбувається, можна говорити про те, що в регіоні діє надзвичайна програма незаконної видачі людей. Європейський суд з прав людини назвав це "цілковитим нехтуванням принципом верховенства закону".
"Така стратегія, до якої все частіше вдаються країни СНД, вказує на тривожну тенденцію, коли уряди демонстративно і безкарно зневажають основні гарантії прав людини, виправдовуючи це загрозами національній безпеці", - зазначається у доповіді.
"Як і в Росії, НУО, що працюють з прохачами притулку в Україні, повідомляли про випадки зникнення своїх підопічних за загадкових обставин з подальшим появою в країні громадянської належності", - зазначається у доповіді.
Як приклад у ній наводять прізвища людей, які просили в Україні про притулок, однак опинилися в своїх країнах. Зокрема, наводиться і прізвище російського опозиціонера Леоніда Развозжаєва.
"Українська влада не заперечує те, що в жовтні 2012 року в Києві російські силовики викрали Леоніда Развозжаева. Дійсно, заперечувати настільки очевидний факт було б украй складно. На жаль, влада України відмовляється засудити дії іноземних агентів, стверджуючи - помилково - що викрадення не є кримінально караним", - зазначається у доповіді.
Крім того, організація рекомендує Україні в повній мірі виконувати всі постанови Європейського суду з прав людини та рішення про застосування попередніх заходів у справах про повернення і екстрадиції.