В Україні зростає кількість трудових мігрантів з Азії

Більшість трудових мігрантів в Україні працюють таксистами або кур’єрами служб доставки

13:11, 26 вересня 2021

Поки українці виїжджають за кордон на заробітки, в Україну приїздить дедалі більша кількість трудових мігрантів, більшість з яких походять з країн Азії. За словами низки експертів, їхня кількість лише зростатиме. Про це йдеться в статті «Заробітчани навпаки» журналу НВ.

Більшість трудових мігрантів, які приїхали в Україну, працюють або таксистами, або кур’єрами служб доставки, оскільки там нне вимагають від них особливих документів. Найбільше таких мігрантів зосереджено у великих містах – Києві, Львові, Харкові, Одесі та Дніпрі. Як розповіли самі мігранти, Україна приваблює їх зарплатами, які тут значно вищі, аніж у країнах їхнього походження, та кліматом.

Точна кількість трудових мігрантів в Україні невідома. Єдиним орієнтиром для підрахунку їх кількості є оцінки Державної служби статистики.

Держстату. Згідно з ними, у 2019−2020 роках в Україну прибули 71 тис. мігрантів. Половина з них – 36 тис. – з Азії. Найбільше трудових мігрантів прибули в Україну з таких країн:

  • Індії – 7,8 тис.;
  • Туреччини – 5,4 тис.;
  • Азербайджану – 3,3 тис.;
  • Туркменістану – 1,9 тис.

Але ще десятки тисяч «заробітчан» знаходяться в тіні, бо приїхали в країну як туристи. До того ж, оформити їх на роботу офіційно складно. Роботодавець повинен отримати дозвіл від територіального Центру зайнятості, подати безліч документів, зокрема про освіту, і договір на оренду житла з адресою для письмового листування. Всі ці дані перевіряє Міністерство економіки. А з урахуванням непрозорого ринку оренди в Україні навіть такі вимоги виконати складно.

Експерти вважають, що надалі кількість трудових мігрантів в Україні лише зростатиме. За словами економістки Центру економічної стратегії Анни Сахно, у найближчі п’ять років кількість робочої сили в державі тільки за рахунок демографії скоротиться на 350 тис. осіб. А ще є заробітчани.

«Ось тоді й постане питання, де знайти робочі руки. Але говорити про таку проблему потрібно вже зараз», – наголосила економістка.

З нею погоджується співвласник сервісу таксі Uklon Сергій Смусь. За його словами, наразі у них працюють 60 тис. водіїв, з яких 2-3% – трудові мігранти і, на його думку, ця кількість зростатиме. Через це фірма почала вимагати від таких водіїв мінімально знати українську мову.

Експертка з ринку праці Тетяна Пашкіна вважає, що трудова міграція в країні може торкнутися досить простих видів роботи – подібних до тих, на яких працюють українці в Польщі: будівництво, логістика, ремонтні та виробничі роботи, які не потребують комунікації державною мовою.