Підприємства харчової промисловості були вимушені зупинити виробництво 30 тис. тонн кондитерської продукції з огляду на припинення постачання спирту держпідприємством «Укрспирт» із 1 липня, повідомила асоціація «Укркондпром».
«Підприємства використовують спирт як сировину для виробництва бісквітів, рулетів, шоколадних цукерок, тому після зупинення відвантаження спирту з 1 липня 2019 року підприємства цю продукцію виробляти не зможуть. Нині частково паралізована робота десятка підприємств харчової промисловості, зафіксовано зупинення виробництва 30 тис. тонн кондитерської продукції», – повідомляється у відкритому листі асоціації до уряду та «Укрспирту», фрагмент якого процитувала агенція «Інтерфакс-Україна».
За даними «Укркондпрому», кондитерські підприємства вичерпали залишки спирту на складах і вимушені призупиняти виробничі лінії. В асоціації пояснили, що зупинка виробництва призведе до порушення контрактів на постачання продукції та штрафів.
«Укрспирт» припинив відвантаження спирту з 1 липня через правову колізію. Зокрема, «Укрспирт» і покупці спирту мають зареєструвати постачання спирту в реєстрі товарно-транспортних накладних, проте реєстрацію накладної на вивезення спирту етилового було виключено з Податкового кодексу, оскільки він регулює виключно транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів. Відтак «Укрспирт» не може оформити накладну, а штраф за постачання спирту без належної документації становить 200% від вартості постачання (щонайменше – 15 тис. грн).
Крім того, 4 липня агенція «Українські новини» повідомила, що «Укрспирт» не може встановити необхідні для відвантаження спирту витратоміри – лічильники спирту, оскільки в законодавстві не закріплені вимоги до них.
В «Укрспирті» заявляли, що якщо такі витратоміри будуть встановлені, їх статус ще не врегульовано юридично. «Укрспирт» зазначив, що в його бюджеті передбачено кошти для придбання і встановлення витратомірів, однак без законодавчо закріпленого статусу таких приладів на підприємстві не можуть провести закупівлі, оскільки це буде розцінюватися як нецільове використання коштів.
Йдеться про зміни до Податкового кодексу, які Верховна Рада прийняла в листопаді 2018 року. Вони передбачають введення з 1 липня системи електронного адміністрування реалізації спирту, що передбачає обладнання на кожному місці отримання і відпуску спирту витратомірів – лічильників етилового спирту, які призначені для безперервного вимірювання, запам’ятовування, фіксації та відображення в електронному вигляді даних про обсяг отримання або відпуску спирту в декалітрах. Такі дані мають бути зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів – лічильників обсягу виробленого етилового спирту.
При цьому з 1 липня забороняється отримання і реалізація спирту етилового без наявності зареєстрованих витратомірів.
При цьому у технічному регламенті законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки відсутня будь-яка інформація про вимоги до витратомірів.
Тоді ж повідомлялося, що через ці колізії труднощі виникли і в українських виробників алкоголю.