В українських тюрмах та міліції продовжують катувати людей, - РЄ

10:25, 7 листопада 2012

6 листопада Європейський комітет Ради Європи з попередження тортур і жорстокого поводження оприлюднив щорічну доповідь про дотримання прав людини в місцях позбавлення волі. Автори повідомляють, що за рік ситуація в Україні в цій сфері не змінилася.

Щорічний звіт Європейського комітету Ради Європи (РЄ) з попередження тортур і жорстокого поводження фактично є аналізом умов утримання в місцях позбавлення волі та фактів порушення прав людини в 48 країнах світу.

Інформацію про Україну уповноважені РЄ збирали, відвідуючи київське та харківське СІИЗО, ізолятори тимчасового утримання та райвідділи міліції цих міст з 29 листопада по 6 грудня 2011 року.

 "Делегація комітету отримала безліч заяв від ув'язнених, у тому числі від жінок і підлітків, про те, що вони піддавалися жорстокому поводженню в процесі арешту та допитів. У деяких випадках зафіксована особлива жорстокість, яку можна вважати тортурами, а саме застосування електрошоку, спроби задушити поліетиленовим пакетом або протигазом, підвішування у витягнутому положенні, погрози смерті з приставленим до голови пістолетом", - повідомляється в звіті, пише «КоммерсантЪ-Украина».

Там також констатують, що ситуація в пенітенціарній системі України не покращується.

Координатор Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман переконаний, що поширеність тортур в Україні пояснюється відсутністю громадського контролю за роботою пенітенціарних служб. На його думку, виправити ситуацію може введення системи національного превентивного механізму(НПР). Закон, який парламент ухвалив 2 жовтня, надає право уповноваженому Верховної ради з прав людини без попередження відвідувати режимні об'єкти, а також делегувати свої повноваження громадським організаціям. Закон набрав чинності 4 листопада

Водночас, у Лук'янівському СІЗО запевняють, що за останній рік у них не зафіксовано жодного випадку тортур. "Було зафіксовано близько трьох-чотирьох фактів застосування сили відносно затриманих. Але кожен випадок перевищення посадових повноважень перевіряється і спрямовується в прокуратуру", - заявив начальник управління Державної пенітенціарної служби в Києві і Київській області Олександр Сайко.

У звіті також відзначається порушення прав ув'язнених. Йдеться про проведення медоглядів затриманих у присутності міліції, утриманні людей в ізоляторах тимчасового утримання понад встановленого законом 72-годинного терміну, недопуск в місця позбавлення волі правозахисників і адвокатів. Також зафіксовано незадовільний стан камер - відсутність вікон і недостатня кількість ліжок для ув'язнених: "В харківському СІЗО була камера розміром 45кв. м. У ній перебувало 44 ув'язнених, а ліжок було тільки 28. Це означає, що люди вимушені спати по черзі».

На думку Гройсмана, умови утримання ув'язнених в Україні не покращуються через корупцію: "Умови у в'язницях погані, але за гроші, неофіційно, можна купити трохи кращі. Це ставить людей в залежність і примушує працювати не на державу, а на кишеню тюремної адміністрації".

Водночас заступник начальника Державної пенітенціарної служби Ігор Андрушко завіряє, що умови утримання в місцях позбавлення волі постійно покращуються. "Наприклад, за останні півтора роки чисельність ув'язнених київського СІЗО скоротилася з 4300 чол. до 3200 при нормі - 2850 чол. Ми перевели деякі категорії ув'язнених із слідчих ізоляторів до установ виконання покарань. А в звіті, схоже, базувалися на суб'єктивних упереджених оцінках ув'язнених і колишніх засуджених", - заявив Андрушко.

Як повідомлялось у жовтні Уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська заявила, що створювати в Україні орган, який би займався розслідуваннями катувань правоохоронними органами, наразі передчасно.

А 15 травня цього року Європейський суд з прав людини  зобов’язав Україну терміново реформувати правову систему, щоб забезпечити викорінення практики катувань осіб, які утримуються під вартою.