В уряді пропонують оподатковувати депозити від 100 тис. грн

20:28, 20 березня 2014

Міністерство фінансів пропонує підвищити поріг вкладів, відсотки по яких підлягатимуть оподаткуванню, з 50 тис. грн. до 100 тис. грн.

Про це повідомили в прес-службі Мінфіну.

«Пропонується ввести оподаткування податком на доходи фізичних осіб лише для 1,5% власників найбільших внесків, розмір яких перевищує 100 тис. грн, на які припадає 70% всіх банківських заощаджень, тобто для багатої частини населення», - йдеться у повідомленні Мінфіну.

Відомство пояснює, що якщо загальна сума вкладів не перевищує 100 тис. грн в одній фінансовій установі на кінець звітного податкового місяця, то оподаткування процентів, нарахованих вкладнику в цій установі не передбачається.

Мінфін зазначає, що принцип соціальної справедливості, що полягає у встановленні податків і зборів відповідно до платоспроможності платників податків, закріплений в Податковому кодексі, а практика оподаткування доходів за депозитами існує в багатьох країнах.

Зокрема, в Литві та Японії вони оподатковуються за ставкою 15%, Польщі - 19%, Німеччині - 25%, Швейцарії - 35%, Нідерландах - від 37% до 52%.

«Тому несправедливо продовжувати практику, коли заробітні плати в галузі освіти, охорони здоров'я, культури і сільського господарства оподатковуються на загальних підставах, а доходи, які отримують багаті вкладники, звільнені від оподаткування», - вважають у Мінфіні.

Нагадаємо, 19 березня прем'єр-міністр Арсеній Яценюк розкритикував ідею оподаткування відсотків за всіма банківськими вкладами, запропонувавши оподатковувати лише вклади, що перевищують 50 тис. грн. «90 % українців мають депозити до 50 тис. грн. А 10 % багатих повинні ділитися з країною і суспільством», - зазначив глава уряду. Він додав, що сам в 2013 році отримав 614 тис. грн процентних доходів, з яких не заплатив ні копійки податків до бюджету.

Згідно з чинним Податковим кодексом, отримані фізичними особами дивіденди оподатковуються за ставкою 5% (раніше - 15%), тоді як відсотки повинні будуть обкладатися за такою ж ставкою 5% з 1 січня 2015 року.

Мінфін пропонує ввести оподаткування відсотків за банківськими вкладами з 1 квітня 2014 року, при цьому пропонує ставки 15-17%, що є загальними ставками оподаткування доходів фізичних осіб: 15% - для осіб з щомісячним доходом до 10 мінімальних зарплат, 17% - понад 10 мінімальних зарплат.

Згідно з даними Нацбанку, на кінець лютого вклади населення в гривні становили 233,5 млрд грн, зменшившись за місяць на 7,6%, а з початку року - на 7,9%. Внески у валюті на цю ж дату дорівнювали $21,2 млрд, скоротившись в лютому на 6,3%, а з початку року - на 7,8%.

Середньозважена ставка за депозитами в лютому зросла з 11,67% до 14,14% річних, в іноземній валюті - з 5,92% до 6,52% річних.

З урахуванням даних Мінфіну про те, що на частку вкладів обсягом понад 100 тис. грн припадає 70% сумарного обсягу вкладів, то запропоноване оподаткування відсотків за ними може принести бюджету при чинних сьогодні ставках по депозитах понад 5 млрд грн на рік (за умови, що відтік вкладів з банківської системи припиниться).