З 29 квітня по 1 травня 2010 року з благословення Блаженнійшого Володимира, Митрополита Київського і всієї України, Предстоятеля Української Православної Церкви в академічному храмі Ужгородської української богословської академії (УУБА) імені святих Кирила і Мефодія перебуватиме рака з часткою мощів святого великомученика і цілителя Пантелеймона.
Про це ZAXID.NET повідомив прес-секретар УУБА Ігор Ковальчук.
Розклад богослужінь в академічному храмі імені святих Кирила і Мефодія
Четвер (29 квітня)
14.30 – Хресний хід від пішохідного мосту до академічного храму. Зустріч раки з мощами св. великомученика Пантелеймона
14.45 – Акафіст св. великомученику Пантелеймону
15.20 – Вечірнє богослужіння (вечірня, утреня)
П’ятниця (30 квітня)
7.30 – Літургія
17.00 - Акафіст св. великомученику Пантелеймону
Субота (1 травня)
11.00 - Акафіст св. великомученику Пантелеймону
15.00 - Вечірнє богослужіння (вечірня, утреня)
18.30 – Хресний хід від академічного храму за пішохідний міст. Проводження мощів
Храм для прикладення до мощів та прийняття записок для поминання (за здравіє і упокой) за богослужінням у ці дні буде відкритим щоденно до 19.30.
Великомученик Пантелеймон шанується в Православній Церкві як грізний святий, покровитель воїнів. На святих іконах святий Пантелеймон зображається юнаком в червоному вбранні зі скриньочкою в лівій і ложечкою в правій руці, як безвідплатний лікар. До цілителя звертаються в молитві від недугу душевного і тілесного. Саме таким він зображений у великій іконі кафедрального патріаршого собору святого князя Володимира у м. Києві, де ще й поміщена часточка його святих мощів. Пам’ять його творить Свята Церква 9 серпня за новим стилем. Ім’я святого великомученика Пантелеймона закликається при звершенні таїнства Соборування, освячення води і в молитві за немічного хворого. Крім служби з каноном святому цілителю є ще й акафіст, який часто читається хворими для отримання зцілення.
В народній традиції святий Пантелеймон вважається ще й оборонцем людей від вогню. Під час пожежі навколо будови, яка горіла, тричі обносили ікону святого Пантелеймона, щоб пожежа припинилась. Найчастіше це робили тоді коли вогонь виникав від грому. В день пам’яті селяни молилися святому Пантелеймонові й перед його образом запалювали свічки, щоб у полі копи зберіг від пожежі. В цей день люди, які лікували хвороби зіллям, збирали цілющі трави.