15 травня в Ужгороді відкрили пам’ятник жертвам політичних репресій. Архітектором монументу є Володимир Павлей, скульпторами – батько та син Василь Степанович і Василь Васильович Олашини. Міський голова Ужгорода Сергій Ратушняк, котрий відкривав пам’ятник, зазначив, що на монументі немає ні політичних, ні релігійних, ні етнічних, ні географічних символів, бо, за його словами, «репресії – це зло, яке не має жодних рамок».
Монумент із бронзи та граніту вилитий у формі вертикально розташованого триметрового прямокутника, розміщеного на символічній шухляді – саме в таких, на думку архітекторів, зберігалися особові справи репресованих, повідомляє Радіо «Свобода».
Посередині прямокутника витесані в граніті три постаті – двох чоловіків та жінки.
Як розповів архітектор монументу Володимир Павлей, ці фігури наче затиснуті поміж плитами, що й означає репресії.
На вершині монумента три голуби, які один за одним рвуться в небо. «Це також символічна нескореність людської душі, це уособлення людей, котрі навіть із концтаборів рвалися на волю», – сказав архітектор.
Монумент створений за кошти міського бюджету Ужгорода. Його кошторисна вартість – 300 тисяч гривень.
Пам’ятник жертвам політичних репресій символічно встановили у сквері, що розташований навпроти будівлі управління СБУ в Закарпатській області.
У Закарпатті за часів сталінського режиму політичних репресій зазнали понад 100 тисяч осіб. Із концтаборів повернулися всього 15 тисяч.