У виставкових залах Закарпатського музею народної архітектури та побуту відкрито пересувну фотовиставка „Українська Повстанська Армія. Історія нескорених“, яка є спільним проектом Служби безпеки України та Центру досліджень визвольного руху за сприяння Українського інституту національної пам’яті. Експозиція є винятковою за своїм наповненням. Тут представлені, зокрема, півтисячі оригінальних фотографій архівних кримінальних справ, матеріалів із радянських та німецьких архівних джерел, внутрішні документи Організації Українських Націоналістів і Української Повстанської Армії, які розвінчують міф щодо антинародної діяльності повстанців. Про це йдеться у повідомленнях прес-служб Закарпатської ОДА та облради, - інформує кореспондент ZAXID.NET.
На виставці представлені фотографії та фотокопії документів, які протягом декількох десятиліть зберігались в архівах Державного політичного управління та Народного комісаріату внутрішніх справ і були недоступними для дослідників. Вони є джерелом об’єктивної інформації про український визвольний рух середини ХХ століття.
Зі слів професора кафедри української історії УжНУ Романа Офіцінського, протягом багатьох десятиліть тема УПА та українського визвольного руху була предметом певних політичних спекуляцій і міфотворення щодо комуністичного режиму. І все це базувалося на замовчуванні правди. А правда в тому, що жодна армія світу не протрималась так довго як УПА - вона діяла 10 років. Через неї пройшло 200 тисяч осіб, зазначив він. Офіцерські звання присвоювались лише тим, хто, пройшовши строгий відбір і контроль, заявив про свою вірність державі, готовність віддати за неї життя, виявив командирський хист і здобув достатні знання. До речі, УПА мала лише 2 генералів. Та військова підготовка була такою, що колишній президент Франції генерал Шарль де Голь захоплено заявив: „Коли б Франція мала таку армію як УПА, то жоден німецький чобіт не топтався б по її землі“.
Робота з розсекречення матеріалів голодоморів в Україні й політичних репресій проводиться виконання Указу Президента України Віктора Ющенка “Про розсекречення, оприлюднення та вивчення архівних документів, пов’язаних з українським визвольним рухом, політичними репресіями та голодоморами в Україні” .
Нагадаємо, торік СБУ організувало фотовиставку, приурочену трагічним подіям Голодомору 1932-1933 рр.