Вага зброї

Екскурсія львівським арсеналом, у якому створили музей

12:00, 14 жовтня 2018

Навпроти скверу на вул. Підвальній у Львові розташований «Музей-Арсенал», у якому зібрані зразки зброї та обладунків з понад 30 країн світу. Окрім прикладів зброї, яку використовували українці та європейці, тут показують східні кинджали, обладунки самурая, африканський щит зі шкіри буйвола та пристрій для управління слоном.

ZAXID.NET відвідав львівський музей зброї та розповідає про найцікавіші експонати, завдяки яким музей є унікальним в Україні.

Цим текстом ZAXID.NET продовжує проект «Пішли в музей!», у рамках якого щовихідних публікуватиме тексти про музейні скарби, які лежать у нас перед носом, але ми їх часто не помічаємо.

***

Музей розташований на вул. Підвальній, 5 у фортифікаційній споруді XVI ст. Колись тут була зброярня, тут зберігали та ремонтували зброю, а для оборони міста також відливали гармати.

У XVIII ст. арсенал використовували як неофіційну в’язницю. У 1768 - 1770 роках тут перебували ув’язнені гайдамаки - учасники Коліївщини. Згодом австрійські влада хотіла перебудувати арсенал на в’язницю, однак через брак коштів ідею не втілили.

Будівля музею на вул. Підвальній

У різні часи арсенал використовували як спершу як склад зброї, а згодом тут зберігали продукти та товари. Наприкінці XX ст. тут відкрили експозиційний відділ Львівського історичного музею – «Музей-Арсенал», який зараз є унікальним в Україні.

Єдиний в Україні

Переступивши поріг музею, можна відчути себе у Середньовічному арсеналі, де зберігали зброю воїнів. Інтер'єр фортифікаційної споруди XVI ст. та сотні одиниць зброї, яку використовували у бою, для самозахисту, полюванні та на дуелях створюють атмосферу минулих століть.

У цих стінах експонують зразки зброї з понад 30 країн світу, за своїм наповненням львівський «Музей-Арсенал» вважають найкращим музеєм зброї в Україні.

На початку експозиції відвідувачів зустрічає меч, що пролежав на дні Західного Бугу на Львівщині 400 років. У 1519 році на місто Сокаль напали татари, під час бою одного з воїнів у обладунках скинули у річку Західний Буг. У 1954 році під час будівництва моста його скелет та зброю знайшли та витягнули з води.

Ліворуч на тлі кольчуги експонують меч, який понад 400 років пролежав на дні річки

Поруч у вітринах також представлені більші, дворучні мечі XVI ст., вага яких сягає 5 кг. Щоб завдати удар, такі мечі тримали двома руками.

Щит з виноградної лози та обладунки самурая

Завідувач відділу «Музей-Арсенал» Тарас Процак, який погодився провести нам екскурсію, розповідає, що часто у відвідувачів викликає захоплення кримськотатарський щит з виноградної лози та шовкових ниток. Цьому декоративному щиту понад 300 років. Металеве кріплення з умбоном (накладка у центрі щита) виготовляли вірмени у Львові.

Кримськотатарський щит з виноградної лози та шовкових ниток

Цікавим також є обладунок самурая ХІХ ст. та приклади японських ножів, оздоблених слоновою кісткою. Якщо подивитись на обладунки самурая, то у області живота можна побачити шнурки, що розділяють обладунки. Це зроблено спеціально, щоб самурай катаною міг зробити харакірі.

Обладунок, зброя та маски самурая

Поруч із обладунком самурая також показано кілька масок, які одягали на обличчя під час бою. Є кілька видів самурайських масок, які одягали на усе лице чи на підборіддя та нижню частину обличчя. Цей елемент захисту відрізняється від звичних для нас європейських обладунків.

Розглядаючи приклади зброї та обладунків воїнів різних країн світу, також варто звернути увагу на вітрину із експонатами з Африки. Тут експонують вбрання воїна республіки Конго, щит зроблений зі шкури буйвола та зразки зброї.

Африканська холодна зброя та щит зі шкіри буйвола

У вітрині з індійською зброєю також можна побачити пристрій, який використовували, щоб управляти слоном. Загостреним гаком наносили удари слону в ділянку голови, у такий спосіб за допомогою больових відчуттів індуси керували швидкістю та напрямком руху тварини.

Ціпи, які у Середньовіччі використовувала сторожа міста, щоб придушувати бойові повстання серед містян, та алебарди, які досі використовує найменша держава у світі – Ватикан, також можна побачити у вітринах музею.

Знайди лева в арсеналі

Експозиція музею розпочинається на другому поверсі будівлі. Спускаючись сходами до другої частини експозиції перед відвідувачами відкривається вид на картину Зигмунта Розвадовського та Тадеуша Попеля «Битва під Грюнвальдом». Це полотно розміром 10х5 метрів малювали два роки.

Це полотно розміром 10х5 метрів малювали два роки

Поруч із картиною розташована скульптура покровителя воїнства Архангела Михаїла, що вбиває сатану.

Скульптура покровителя воїнів, що вражає сатану

На другій частині експозиції представлена здебільшого артилерія та кілька десятків гармат. У арсеналі колись також відливали гармати для оборони міста.

«Важко порахувати усіх левів у Львові, бо нашого лева на гарматі, напевно, ніхто не рахує. Маємо квест: знайди лева в арсеналі», – жартує завідувач відділом «Музей-Арсенал» Тарас Процак.

Чавунна гармата у формі риби, на якій зображений лев

Зображений мініатюрний лев на чавунній гарматі ХІХ ст., що має форму риби.

У цій частині експозиції привертають увагу автентичні обладунки «Крилатих гусарів», у яких лицарі брали участь у битві під Віднем. Вага обладунку одного лицаря становить приблизно 20 кг.

Обладунки «Крилатих гусарів», у яких лицарі брали участь у битві під Віднем

Урок фізкультури у музеї зброї

Вчителі з допомогою науковців можуть проводити у музеї уроки. Тарас Процак розповідає, що, окрім уроків з історії, у музеї уже проводили уроки фізкультури, зарубіжної літератури та навіть математики. На прикладі зброї вчителька математики розповідала дітям про дроби, а вчитель фізкультури показував дітям зброю, що зараз використовується у спорті: рапіру, булави, ядра, списи, лук, арбалет. У такий спосіб знайомив дітей і з історією.

У музеї є підібрані муляжі, які можна взяти у руки чи одягнути. Такі експонати можна використовувати під час уроків з дітьми чи під час екскурсій для незрячих людей. Це, зокрема, булави, мечі, кольчуга.

Незряча дівчинка читає інформацію про музей шрифтом Брайля. Фото надане Тарасом Процаком

Музей пропонує спеціальні екскурсії за допомогою аудіогіда для незрячих людей. У музеї зброї є 10 аудіогідів та текстові примірники з інформацією про музей написані шрифтом Брайля.

***

Графік роботи: музей на вул. Підвальній, 5 працює щодня, окрім середи, з 10:00 до 18:00.

Ціни: вартість вхідного квитка для дорослих становить 30 грн, а для дітей 10 грн. Вартість екскурсії – 100 грн. Якщо у музеї проводять урок, то вартість вхідного квитка 50 грн з людини.

Усі фото Євгена Кравса для ZAXID.NET