Вакцина проти ВІЛу успішно пройшла перший етап випробувань

Науковцям вдалося активувати імунітет проти ВІЛу

10:58, 4 лютого 2021

Перша фаза клінічних випробувань вакцини проти вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) завершилась успішно і «дала багатообіцяючі результати». Про це йдеться у прес-релізі центру Scripps Research і Міжнародної ініціативи з розробки вакцини проти ВІЛу.

Препарат стимулював вироблення у добровольців рідкісних імунних клітин, які запускають виробництво антитіл, які, у свою чергу, успішно боряться з вірусом.

Науковці пояснюють, що нейтралізуючі антитіла широкого профілю (bnAb) прикріплюються до шипів частинок ВІЛ (ці шипи складаються з білків, які захищають вірус від імунної системи) і виводять їх з ладу.

Такі антитіла націлюються на важкодоступні ділянки на поверхні частинок вірусу – ті, які не так швидко мутують, і тому майже ідентичні у всіх варіантів ВІЛ.

Щоб викликати появу в організмі антитіл bnAb, потрібно стимулювати певні B-лімфоцити: вони тоді розвиваються в клітини, що виробляють ці антитіла.

Ці специфічні В-лімфоцити зустрічаються у людини приблизно один раз на мільйон зародкових В-клітин.

Всього до клінічних випробувань задіяли 48 здорових дорослих добровольців. У підсумку, іммунна відповідь з антитілами bnAb була виявлена у 97% учасників першої фази, які були щеплені в США.

Автори вважають, що bnAb-антитіла можна буде застосовувати і проти інших складних патогенів на кшталт грипу, вірусу Зіка, лихоманки денге, гепатиту С тощо.

«Це величезне досягнення для науки. Відкривається новий етап вакцинології», – заявили автори.

У цьому проекті зі створення вакцини від СНІДу беруть участь також фонд Білла і Мелінди Гейтс, уряд Нідерландів, США та кілька НДІ по всьому світу.

Тепер розробники об'єднають зусилля з компанією Moderna для розробки вакцини на основі мРНК, що може значно прискорити темпи появи такого препарату.