Ваші гроші

Як Львів витрачає бюджетні кошти

16:28, 10 листопада 2016

Львівська міськрада під час сесії 10 листопада прийняла бюджет міста на 2017 рік із рекордною сумою видатків – 5,4 млрд грн. Це майже наполовину більше, ніж у бюджеті на 2016 рік.

Збільшення витрат міста пов'язане зі збільшенням мінімальної заробітної плати до 3,2 тис. грн (значна частина бюджету – це зарплати бюджетників). Зважаючи на це, ріст видатків у бюджеті міста частково є вимушеним. Хоча міськрада також збільшила і витрати на учасників АТО, підвищила суми депутатських матеріальних допомог, а також зарезервувала 70 млн грн на компенсацію пільгового проїзду у громадському транспорті.

При цьому коштів на бюджет розвитку, які депутати розподілятимуть уже в 2017 році, поки що значно менше, ніж було в попередньому році – лише 1,3 млрд грн. (у 2015 р. було 1,6 млрд грн), з яких більше 300 млн є внесками до статутних капіталів комунальних підприємств.

Загалом чверть (25%) витрат львівського бюджету покриваються держбюджетом України – реверсною дотацією (225,7 млн грн), освітньою субвенцією (589,9 млн грн) та медичною субвенцією (529,2).

Для збільшення клікніть на зображення

Найбільше грошей з міського бюджету отримають управління освіти та департамент житлового господарства – це 55% усіх витрат міста.

З управлінням освіти все просто: більше третини коштів – це субвенція з держбюджету, з якої виплачується зарплата вчителям. Ще третина освітнього бюджету йде на дитсадки та позашкільні заклади, які повністю фінансуються з міського бюджету. Загалом 75% видатків на освіту – це зарплати, ще 11% – оплата комунальних послуг.

За словами керівника департаменту фінансів Львівської міськради Олега Іщука, у 2017 р. розмір субвенцій з держбюджету є суттєво меншим, ніж у попередні роки, через це, наприклад, фінансування шкіл тепер майже повністю залежить від міської ради. Єдине, на що підуть кошти з державного бюджету, це зарплати вчителів.

На 2017 р. управлінню освіти передбачили і 2,4 млн грн на програму популяризації пам'яті загиблих героїв АТО. Окремо йдуть і 300 млн грн на утримання закладів професійно-технічної освіти, які раніше також фінансувалися із державного бюджету.

Із 1,4 млрд грн видатків на департамент житлового господарства більше 1 млрд – це майбутній бюджет розвитку. Ще 321 млн грн прописані як внески до статутних капіталів комунальних підприємств: «Львівводоканал» отримає 55,8 млн грн; «Львівелектротранс» – 57,4 млн грн; «Львівавтодор» – 163 млн грн; «Львівтеплоенерго» – 44,8 млн грн. Як пояснив ZAXID.NET Олег Іщук, ці кошти підуть на повернення кредитів, взятих у минулі роки.

Більшу частину того, що залишається у департаменту житлового господарства, витратять на благоустрій територій (50,7 млн грн), відшкодування ОСББ кредитів на енергозбереження (8 млн грн), на утримання та ремонти каналізацій (7,3 млн грн) і доріг (4,8 млн грн). Ще 2,2 млн грн за програмою регулювання чисельності безпритульних тварин отримає ЛКП «Лев».

Із фінансуванням медицини ситуація подібна до освіти. Із 691,6 млн грн, які у 2017 р. Львів витратить на охорону здоров'я, близько 78% підуть на зарплати (і ця сума покривається державною субвенцією).

Втім, за словами керівника департаменту фінансів ЛМР, із фінансуванням медичних закладів можливі проблеми. «Якщо взяти ті цифри, які були подані до Верховної Ради 9 листопада до другого читання по бюджету, то по медичній субвенції ми недоотримаємо 100 млн грн. Якщо у Верховній Раді не приймуть правки по цьому питанню, то нам доведеться або скоротити медичних працівників якоїсь категорії, або серйозно змінювати наш бюджет», – заявив під час обговорення бюджету Олег Іщук.

Аби згладити проблему депутати перекинули на медзаклади 50 млн грн із видатків на стоматологічну допомогу львів'янам. Окрім цього управлінню охорони здоров'я на 2017 р. також передбачили 63,7 млн грн на оплату комунальних послуг; 33,2 млн. грн – на закупівлю медикаментів і 12,5 млн грн – на харчування в медзакладах.

Для збільшення клікніть на зображення

Із 319 млн грн, виділених управлінню фінансів, більшу частину складає реверсна дотація з держбюджету. Частину з цих коштів ЛМР передасть у сільські ради Малехова та Грибович (по 250 тис. грн, у 2016 р. ця сума складала по 180 тис. грн). Ще майже 13 млн грн із цих коштів витратять на «впорядкування умов оплати праці» працівників мерії.

Загалом же, як йдеться у пояснювальній записці до проекту міського бюджету на 2017 р., на роботу 1530 працівників ЛМР потрібно 263,5 млн грн (це з врахуванням оплати комунальних та інших послуг).

Рекордні цього року й видатки на соцзахист – 240,7 млн грн. У порівнянні з 2016 роком вони збільшилися на 165%. Причина проста: тут закладені 100 млн грн на програму захисту інтересів учасників АТО. Окрім цієї програми у бюджеті зарезервували ще майже 14 млн грн під матеріальну допомогу учасникам АТО та їх сім'ям.

Зросте у 2017 р. і сума, яку отримають депутати міськради як матеріальну допомогу для львів'ян: замість 100 тис., які були у 2016 р., кожен депутат роздаватиме по 150 тис. грн (загалом це 9,6 млн грн). Цікаво, що у 2015 р. ця сума складала всього 35 тис. грн на депутата.

На третину зростають також видатки на культуру – до 177,5 млн грн. Втім, 59% з цієї суми підуть на зарплати для працівників музеїв, бібліотек, філармоній, театрів. Із того, що залишається, 454 тис. грн витратять на підтримку книговидання, а 242 тис. грн – на розвиток кінематографії.

Щоб уникнути проблем із пільговиками, які були у 2016 році, у бюджеті на наступний рік передбачили 70 млн грн на компенсації перевізникам – 20 млн грн за проїзд у маршрутках і 50 млн грн за проїзд у міському електротранспорті.

При цьому перший перегляд бюджету міста мають провести вже у грудні 2016 р. – після прийняття держбюджету уточнять видатки на освіту та медицину.