Дуже важко в суді довести пряму причетність кандидата до підкупу виборців, бо переважно він здійснюється через благодійні фонди чи представників кандидата, вважає голова Комітету виборців України Олександр Черненко.
«ЦВК не може вжити щодо таких кандидатів іншої санкції, аніж попередження. Але не треба забувати, що підкуп – це насамперед кримінальний злочин. У випадку з Давидом Жванією та іншими чинними депутатами зробити щось важко. Щодо інших це цілком можливо», - відзначив Черненко.
На його думку, боротися з підкупом можна було б через відкриття справ та затримання саме цієї середньої ланки, тих, хто безпосередньо вручає «подарунки» або цей процес організовує.
«Зробити кілька таких прецедентів і належно їх розпіарити, щоб іншим «неповадно было» - виключно з виховною метою. Але я підозрюю, що це знову ж таки, може робитися вибірково, і якийсь конкурент таким чином спробує нейтралізувати суперника», - сказав голова КВУ.
Однак, на думку Черненка, навряд чи будуть порушено якісь серйозні справи. «Існує кругова порука, і підкупом грішать всі, хто має для цього можливості», – сказав він.
Раніше голова Комітету виборців України Олександр Черненко нагадав, що законодавство України дозволяє кандидатам у народні депутати робити подарунки виборцям, якщо вартість подарунків не перевищує 32 гривні.
Нагадаємо, вибори до Верховної Ради України відбудуться 28 жовтня 2012 року за змішаною пропорційно-мажоритарною системою: 225 депутатів обираються за списками політичних партій (бар'єр для проходження в Раду - 5%), ще 225 - в мажоритарних округах. Відповідні зміни до закону про вибори народних депутатів прийняла ВРУ 17 листопада 2011 року. «За» закон, розроблений спеціальною комісією Верховної Ради, проголосували 366 депутатів.
30 липня в Україні стартувала передвиборча кампанія виборів Верховної Ради.
Додамо, що ЦВК зареєструвала 87 політичних партій для участі у виборах (кандидатів 2 643). Окрім цього, ЦВК зареєструвала 2 641 особу-кандидата в депутати Верховної Ради по мажоритарних округах.