Поліція розповіла подробиці затримання підозрюваних у вбивстві Павла Шеремета

П'ятеро волонтерів та екс-учасників АТО стали фігурантами у справі про вбивство відомого журналіста

19:10, 12 грудня 2019

У справі про вбивство журналіста Павла Шеремета правоохоронці підозрюють 5 людей – колишнього учасника АТО Владислава Грищенка та його дружину Інну, музиканта та лідера українського рок-гурту Riffmaster Андрія Антоненка, волонтерку та лікарку Юлію Кузьменко, медсестру одного з парашутно-десантних батальйонів Яну Дугарь. Про це стало відомо у четвер, 12 грудня, на терміновому брифінгу, присвяченому затриманню підозрюваних у вбивстві журналіста Павла Шеремета.

У брифінгу взяли участь президент України Володимир Зеленський, генеральний прокурор Руслан Рябошапка, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, заступник глави Національної поліції – начальник кримінальної поліції Євген Коваль.

Протягом слідства поліцейськими було зроблено понад 800 виїмок, допитано 3700 осіб, 47 експертиз, відпрацьовано 577 будинків і близько 4300 квартир, досліджено 80 млн телефонних з'єднань і 44 тис. абонентів, а також записи із 221 камери відеоспостережень.

Як розповів Євген Коваль, підозрюваних у вбивстві Павла Шеремета встановили в ході вивчення інших, на перший погляд, не пов'язаних між собою злочинів. Відпрацьовуючи версію про те, що метою убивць була дестабілізація соціально-політичної ситуації в країні, правоохоронці проаналізували усі вибухи на території України до та після вбивства Шеремета. Серед 35 таких вибухів оперативники звернули увагу на 2 злочини: підрив електроопори на Херсонщині у 2015 році та невдалий замах на бізнесмена влітку 2018 року у місті Косів на Івано-Франківщині. Коваль зазначив, що міна, яку підірвали Шеремета, була практично ідентична тій, яку підклали бізнесменові в Косові на Івано-Франківщині.

Перший вибух вивів на Андрія Антоненка («Ріффмастер») і волонтерку Юлію Кузьменко («Лиса»), а другий – на подружжя Грищенків («Буча» і «Пума») та їхнього водія Івана Вакуленка («Пістолет»).

На брифінгу правоохоронці показали відео, на якому імовірно, за словами Коваля, ветеран АТО Андрій Антоненко і військовий медик Юлія Кузьменко разом підійшли до автомобіля Шеремета та Кузьменко підклала під нього вибуховий пристрій, після чого вони швидко зникли.

Юлія Кузьменко та Андрій Антоненко

На Андрія Антоненка вийшли за специфічними емблемами на одязі

фото МВС

Натомість, у справі про замах на вбивство бізнесмена в Косові на Івано-Франківщині поліція затримала ветерани АТО Владислава «Буча» та Інну «Пума» Грищенків. Як з’ясувалось, вони тісно спілкувалися з Андрієм Антоненком та Юлією Кузьменко, судячи із записів телефонних розмов. Владислав Грищенко – відомий як фахівець з вибухівки і в телефонних розмовах говорив, що здатен зробити будь-яку бомбу.

Ірина та Владислав Грищенко фото УП

відео брифінгу «Радіо Свобода»

Слідство також встановило, що в злочинну групу входили ще й військовослужбовиця ЗСУ Яна Дугарь, яка «розвідувала» місцевість біля авто Шеремета, фотографуючи всі камери спостереження на вулиці, та зберігала саперне обладнання.

«У неї було сім телефонів і велика кількість саперної техніки, хоча її спеціалізація не потребувала наявність такої кількості обладнання», — сказав Коваль.

У групу входили ще два ветерани — громадянин «К», на прізвисько «Електрик», і чоловік на прізвисько «Пістолет», який застрелився після обговорення групою вбивства Шеремета.

«Проведеними слідчо-оперативними заходами і подальшим документуванням групи вдалося чітко виокремити тих людей, які підозрюються нами в убивстві Павла Шеремета. Це Яна Дугар, Юлія Кузьменко, Антоненко і подружжя Грищенків», – підсумував генерал Коваль.

Для збільшення натисніть на зображення

інфографіка МВС

Пошук «сакральної жертви»

Одна із підозрюваних Юлія Кузьменко обговорювала можливість скоєння злочину щодо іншої відомої волонтерки Марусі Звіробій. Її розглядали як можливу «сакральну жертву» задля дестабілізації внутрішньополітичної ситуації в державі. В одній зі своїх розмов, оприлюднених поліцією на брифінгу, Кузьменко обговорювала вчинення цих протиправних дій. Згідно з оприлюдненою розмовою, жінки розмовляють про те, що цю роль на себе «змогла б взяти» Звіробій або народний депутат Софія Федина, зокрема розглядалась можливість не вбиства, а викрадення дітей Звіробій. За її словами, Звіробій ідеально підійшла б на роль «сакральної жертви», бо вміє «гарно говорити» і має «гарний послужний список» та викликала б у суспільстві значний резонанс і підтримку.

При розслідуванні вбивства Шеремета слідство відчувало системний опір

Голова Національної поліції України Ігор Клименко заявив про системний опір при розслідуванні вбивства Шеремета.

«У нас є розуміння, хто це робив. Не виключаю, що в майбутньому деякі з цих осіб будуть фігурантами розслідувань», — наголосив Клименко та відзначив, що у розслідуванні справи допомогли матеріали ЗМІ.

Реакція президента

Президент України Володимир Зеленський, який був на брифінгу, заявив, що на сьогодні отримано багато відповідей, «але є ще одне питання – хто замовник».

«Ймовірні вбивці сьогодні були затримані. Дуже багато відповідей, слава Богу, ми сьогодні отримали. Але є ще одне питання, хто замовник. Я впевнений, що на це питання знайдеться відповідь наступного разу. Я дуже хочу вірити, що це буде остання зустріч з приводу цієї дуже гучної справи, третя. Мені здається, більше не треба. Дуже не хочеться щоб це було, таким, знаєте, в лапках «серіалом», – заявив президент України.

Як інформував ZAXID.NET, сьогодні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про затримання підозрюваних у вбивстві журналіста Павла Шеремета.

Нагадаємо, 20 липня 2016 року о 07:45 ранку в центрі Києва був підірваний автомобіль керівнички видання «Українська правда» Олени Притули, в якому перебував Павло Шеремет. Він помер у кареті швидкої допомоги.

Поліція кваліфікувала злочин по 2 ч. П. 5 ст. 115 Кримінального кодексу України (умисне вбивство, вчинене способом, небезпечним для життя багатьох осіб). Генпрокурор Юрій Луценко назвав основною версією вбивства Шеремета помста за його професійну діяльність. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков не виключив, що до вбивства Шеремета може бути причетна Росія.

6 грудня підозрюваний у замаху на вбивство в Івано-Франківській області колишній учасник АТО Владислав Грищенко заявив, що слідство пропонувало йому визнати себе винним у справі про вбивство журналіста Павла Шеремета. Владислав Грищенко і його дружина Інна («Пума») були затримані за підозрою в причетності до замаху на вбивство Михайла Чекурака в Косові Івано-Франківської області.