Вчені CERN випадково відкрили відразу п'ять нових елементарних частинок

08:08, 23 березня 2017

Вчені CERN виявили п'ять нових частинок, які містять у собі так звані зачаровані кварки. Про це пише наукове видання Science Alert.

Як зазначається, частинки були відкриті випадково: фізики вивчали зовсім інший процес - розпад надважких частин, які подібні до протонів. Всі відкриті частинки є варіаціями омега-гіперона - надважкої частинки, яка містить три важких кварка. Властивості цих кварків були передбачені Стандартною моделлю фізики, а деякі з них вже були виявлені вченими. Маса цих частинок приблизно в три рази більша, ніж у протона або нейтрона.

Вчені вже виконали кілька перевірок, і підтверджують, що дійсно зафіксували нові частинки, а вимірювання приладів відображають реальну посилену взаємодію, а не є результатом якихось сторонніх факторів.

Тепер дослідники мають визначити квантові числа цих нових частинок і їх теоретичне значення. Це додасть даних до розуміння взаємозв'язків між кварками і мульти-кваркових станів, що призведе до подальшого розвитку квантової теорії в цілому. Представники CERN назвали це відкриття «початком нових і видатних результатів у фізиці».

Слід зазначити, що Великий адронний коллайдер є найпотужнішим прискорювачем частинок з коли-небудь побудованих. Він складається з 27-кілометрового кільця надпровідних магнітів і прискорюючих структур, побудованих для підвищення енергії частинок в камері. В прискорювачі два пучки частинок високої енергії, стикаються з протилежних напрямків зі швидкістю, близькою до швидкості світла.

Нагадаємо, в жовтні 2016 року Україна отримала статус асоційованого члена CERN, що дає унікальну можливість для українських учених отримувати досвід участі у передових дослідженнях. Таке членство також розширило доступ до проектів та освітніх програмам CERN, а науково-дослідні установи та підприємства України з листопада минулого року беруть участь у тендерах CERN та отримують замовлення на виготовлення високотехнологічного обладнання.