Група фінських науковців виявила, що на фізичному рівні люди відчуваюить емоції однаково. Іншими словами, незалежно від статі та раси, страх, ненависть чи кохання люди фізично відчувають у тих самих частинах тіла.
"Ми часто відчуваємо емоції просто у власному тілі. Прогулюючись парком зі своєю коханою, ми йдемо легко, і наше серце калатає від хвилювання, тоді як тривога змушує наші м'язи напружуватися , а руки пітніють і трясуться перед важливою співбесідою. Численні дослідження показують, що емоції готують нас до змін навколишньої обстановки, активуючи серцево-судинну, скелетно-м'язову, нервову та ендокринну ситстеми", – йдеться у статті, опублікованій у журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.
Понад 700 учасників наукового експерименту слухали емоційні слова та історії, дивилися відеофрагменти або розглядали фотографії з різними виразами облич. Щоразу після цього їх просили розфарбовати контури людських фігурок, відзначаючи, що і в яких частинах тіла вони відчували. Усього вчені досліджували таким чином 13 емоцій.
З’ясувалося, що усі учасники дослідів однаково відчувають емоції у своєму тілі, тож вчені вважають, що це пов'язано з фізіологічними механізмами . Наприклад, зв'язок "базових" емоцій (лють, страх, відраза, щастя, сум, здивування) з відчуттями у верхній частині грудної клітки відображає зміни в диханні і темпі серцебиття. Для люті і щастя характерно відчуття підвищеного тонусу рук і ніг, бо ці емоції спонукають людину до активних дій. Натомість зневіра, наприклад, породжує відчуття млявості.
Дослідники вважають, що результати їхніх досліджень можна використовувати в психіатрії, оскільки порушення виявлених ними закономірностей може бути ознакою емоційного розладу.