Вчені зафіксували гравітаційні хвилі

Астрофізики вважають це відкриттям століття

21:38, 11 лютого 2016

Науковці заявили про вражаюче відкриття, що дозволить більшою мірою пізнати явище гравітації.

Вони зафіксували незначне викривлення простору і часу, викликане зіткненням двох чорних дір на відстані понад мільярд світлових років від Землі.

Як повідомляє ВВС-Україна, група вчених з різних країн, що працюють у складі міжнародного проекту LIGO Scientific Collaboration, заявила на прес-конференції Національного наукового фонду США, що за допомогою кількох обсерваторій-детекторів їм вдалося зафіксувати в лабораторних умовах гравітаційні хвилі.

Вчені аналізують дані, що надходять з двох лазерно-інтерферометричних гравітаційно-хвильових обсерваторій (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory - LIGO), розташованих у США, а також з інших детекторів.

У лабораторіях проекту пускають лазерні промені через довгі тунелі, щоби вловити коливання в просторі-часі.

Вченим вперше вдалося зафіксувати сигнал гравітаційних хвиль N+1
 

Сигнали дуже слабкі і коливають дані інтерферометрів усього на долі атома. Однак злиття двох чорних дір вдалося вловити двома окремими лабораторіями в США, розташованими на великій відстані одна від одної.

«Ми вловили гравітаційні хвилі», – сказав на прес-конференції у Вашингтоні виконавчий директор проекту LIGO Девід Рейце.

Професор Карстен Данцманн з Інституту гравітаційної фізики імені Макса Планка, який у цій групі представляє європейських астрофізиків сказав, що виявлення цих хвиль є найважливішим науковим відкриттям з часу виявлення бозону Гіґґса, яке можна ставити на одному рівні з відкриттям структури ДНК.

«Поза будь-якими сумнівами, тут гарантовано Нобелівську премію. Це вперше вдалося виявити гравітаційні хвилі; це вперше напряму виявлено чорні діри і це підтверджує загальну теорію відносності, бо властивості цих дір точно узгоджуються з тим, що майже 100 років тому спрогнозував Ейнштейн», – він.