Вчені знайшли спільний недолік російської і китайської вакцин від коронавірусу

Китайська та російська вакцини можуть бути ефективними лише на 40%

11:36, 1 вересня 2020

Науковці знайшли спільний недолік у розроблених в Росії та Китаї вакцин від коронавірусу, який може знизити їх ефективність. Про це повідомляє Reuters.

Науковці розповіли, що вакцина CanSino Biologics, яку схвалили для використання у Китаї, є модифікованою формою аденовірусу типу 5 або Ad5. Водночас розроблена Росією вакцина, яка була схвалена минулого місяця, попри обмежену кількість випробувань, теж ґрунтується на Ad5 та іншому, менш поширеному аденовірусі.

За словами дослідниці вакцин з Університету Джона Хопкінса Анни Дурбін, через те, що у більшості людей є імунітет до цих аденовірусів, китайська та російська вакцини можуть бути ефективними лише на 40%.

Дослідники пояснюють, що експерименти з вакцинами на основі Ad5 тривали протягом десятиріч, проте жодна з них не отримала широкого поширення. Річ у тім, що аденовіруси використовують як «вектори» для переносу генів з цільового вірусу – у цьому випадку нового типу коронавірусу – у людські клітини, викликаючи імунну відповідь для боротьби з Covid-19. Але оскільки багато людей вже мають антитіла проти Ad5, це зробить вакцини менш ефективними.

Окрім того, деякі вчені також переймаються, що вакцина на основі Ad5 може збільшити імовірність інфікування ВІЛ.

У ході випробування вакцини проти ВІЛ на основі Ad5, проведеною Merck & Co у 2004 році, люди з раніше існуючим імунітетом стали більш чутливі до ВІЛ. Провідний американський експерт з інфекційних захворювань, лікар Ентоні Фауч заявляв, що побічний ефект, імовірно, був унікальним для вакцин від ВІЛ. Але він попередив, що захворюваність ВІЛ варто контролювати під час і після випробувань усіх вакцин на основі Ad5 у групі ризику.