Реформа децентралізації, яка триває в Україні з 2015 року, передбачає об’єднання громад, формування ефективної та відповідальної місцевої влади та забезпечення комфортного й безпечного середовища для проживання людей.
Саме внаслідок децентралізації, у 2020 році було сформовано новий адміністративно-територіальний устрій України. І саме через це виникла проблема з оплатою праці вчителів.
Держава гарантує освітню субвенцію на зарплати вчителів
Заробітні плати вчителів оплачуються з державного бюджету через субвенцію. Згідно з формулою Міністерства освіти, оплата вчителя залежить від кількості учнів. У сільських школах зазвичай учнів менше, а в міських – більше. Відповідно, формула це враховує, і має коефіцієнт для сільських шкіл, який прирівнює оплату сільського вчителя до його колеги в місті.
Коли громади об’єднали, сільські школи формально почали вважатись міськими школами, хоча залишились на своїх місцях. І заробітні плати тепер їм нараховують за формулою міських шкіл. Кількість дітей в школах не змінилась. Тож вчителі сільських шкіл почали отримувати менше з січня 2021 року.
Чому ні Міністерство освіти, ні Міністерство фінансів не передбачили цю проблему на етапі формування Державного бюджету – для мене загадка. Адже це було очікувано. За словами профільного заступника Міністра освіти, проблему наразі виявлено в 5 областях, серед яких: Львівська, Франківська, Одеська, Харківська і Дніпропетровська.
Є громади, які мають достатньо коштів, щоб перекрити нестачу. Але є менш спроможні громади в кожній з проблемних областей, які не мають надлишкових грошей. Йдеться про доволі великі суми. Я як депутат-мажоритарник знаю про нагальні потреби, які є зокрема у Львівській області, де на рік не вистачає 243 млн грн.
Зробити «перекидку» коштів зі сфери ЖКГ, охорони здоров’я чи ввести додаткові податки для приватного сектору є неможливим та несправедливим.
Логічно, що для працівників сфери освіти, які працюють не в багатих громадах виникає питання: чому їхні колеги із сусідніх, більш заможних територіальних громад, отримують більше коштів при тому, що умови праці та навантаження однакові?
Те, як зараз пробують точково вирішувати ситуацію нагадує черпання води дірявим відром. Потрібно не закривати прогалини, а оперативно продумати систему: як виділяти допомогу, яким чином має відбуватися розподіл коштів тощо.
Міністерство освіти України та Міністерство фінансів України мають негайно діяти. Слід проаналізувати потреби освітньої сфери - розглянути варіанти збільшення розміру субвенцій тим, хто її потребує, та здійснити перерахунок коефіцієнтів у формулі розподілу освітньої дотації для громад.
Територіальним громадам слід проаналізувати та вирахувати оптимальну кількість шкіл для того, щоб акцент йшов не на чисельність шкіл, а на якість та умови навчання. Бо якісна освіта - це вклад в майбутній розвиток.
На освіті не можна економити. Україні потрібні розумні діти!
Середня зарплата українського вчителя складає 325 доларів на місяць. Тобто, це близько 4000 доларів на рік, можна сказати, що ми майже наближаємося до обіцяних командою Зеленського 4000 доларів, правда обіцянки були щодо місячної заробітної плати, а не річної.
Для порівняння з європейськими країнами, можна використати дані OECР - річна зарплата вчителя в Німеччині та Швейцарії становить 50 тисяч доларів на рік. У більшості розвинених європейських країн навіть молодий педагог після закінчення вишу отримуватиме 40 тисяч доларів на рік.
Заробітну плату українського вчителя у 2021 році можна вирахувати за допомогою спеціального онлайн-калькулятора.
Як можна покращити якість освіти і систему нарахування заробітних плат вчителям:
- Оптимізація мереж – покращення умов навчання шляхом оптимізації кількості шкіл, які будуть ефективно функціонувати. Рішення, щодо покращення умов навчання мають бути сформовані громадами на місцях.
- Внесення змін до фінансування освіти – Міністерство фінансів України має розробити пропозиції для внесення змін до бюджету України або запропонувати перерозподіл субвенцій (перевага ОТГ, в яких суттєвий дефіцит).
- Розроблення релевантної формули нарахування заробітної плати на основі трьох різних коефіцієнтів для:
- сільської місцевості;
- міст до 50 тисяч;
- обласних центрів.
І наостанок, в освітньому процесі є дві основи: якість та оперативність. Якість забезпечить нашу державу розумними та свідомими людьми, які будуть мати широкі можливості для реалізації. І якщо перед такими людьми стане вибір поїхати на полуницю до сусідньої Польщі чи залишитися в Україні і зробити все для її процвітання, вони оберуть другий варіант.
А оперативність у реформуванні освітньої сфери дасть можливість пришвидшити процес розвитку якісної освіти та гідних умов для освітян та учнів.