Вдова журналіста Георгія Гонгадзе Мирослава звертатиметься до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у зв'язку з порушенням права на справедливий суд після ухвалення рішення про законність зняття обвинувачень із другого президента України Леоніда Кучми в причетності до вбивства журналіста, повідомила представник інтересів М.Гонгадзе Валентина Теличенко.
"Фактично у справі щодо вбивства Гонгадзе вже вичерпані національні інструменти розслідування щодо замовників за формальної наявності кримінальної справи стосовно осіб загалом. Це означає, що тепер Мирослава може звернутися до Європейського суду, і вона має намір це зробити", - сказала В. Теличенко, коментуючи рішення Вищого спецсуду, що підтвердив законність зняття обвинувачень з Л.Кучма в причетності до вбивства Г.Гонгадзе.
"Має місце різне застосування норм українського законодавства, яких припустився Вищий спеціалізований суд", - сказала В.Теличенко.
Вона пояснила, що Вищий спецсуд в одних справах чітко скасовував рішення судів нижчих інстанцій, якщо вони оцінювали докази по суті на цій стадії.
"А в нашій справі суд не скасував рішення (нижчих інстанцій – ред.) незважаючи на те, що мала місце оцінка доказів по суті судом першої та апеляційної інстанції", - висловила переконання представник інтересів М.Гонгадзе.
Відповідаючи на запитання про те, в які терміни має бути подана скарга до ЄСПЛ, вона відповіла: "6 місяців від сьогоднішньої дати".
В.Теличенко також наголосила, що її дивує "брутальність, з якою було припинено розслідування щодо замовників". Після того, як орган досудового слідства вже фактично підготував для передання в суд матеріалів з обвинувачення Л.Кучми, суд скасовує саму постанову про порушення кримінальної справи. Таким чином, позбавивши можливості пред'явити звинувачення Кучмі".
Вона також додала, що буде оскаржено право на справедливий суд: "Таке скасування постанови про порушення кримінальної справи означає, що вичерпані національні інструменти, а причетність Кучми, якоюсь мірою, звичайно, має місце".
В.Теличенко нагадала, що в 2005 році було винесено рішення ЄСПЛ "Гонгадзе проти України", в якому Європейський суд не тільки призначив компенсацію, а й зобов'язав український уряд провести слідство і притягти до відповідальності, в тому числі, і замовників убивства.
Як повідомлялося, у вівторок Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ підтвердив законність зняття звинувачень з Л.Кучми в причетності до вбивства журналіста Г.Гонгадзе.
Кримінальну справу щодо Л.Кучми було порушено 21 березня 2011 року. Його було обвинувачено в перевищенні влади і службових повноваженнях, що призвели згодом до вбивства Г.Гонгадзе (ч. 3 ст. 166 Кримінального кодексу в редакції 1960 р.).
13 грудня 2011 року Печерський районний суд Києва визнав незаконним порушення кримінальної справи стосовно Л.Кучми і скасував відповідну постанову Генпрокуратури. Записи М.Мельниченка суд не визнав доказом у справі про вбивство Г.Гонгадзе.
20 січня 2012 року Апеляційний суд Києва підтвердив законність рішення Печерського районного суду Києва про скасування постанови про порушення кримінальної справи стосовно Л.Кучми.
Генпрокуратура подала касацію на це рішення Апеляційного суду. У своїй скарзі вона просить скасувати попередні судові постанови і направити справу до суду першої інстанції, тобто до Печерського райсуду - на новий розгляд іншим складом суду.
Журналіст Г.Гонгадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі Київської області було виявлено обезголовлений труп, який, за висновками експертів, міг належати журналістові. У 2009 році в Київській області знайдено останки черепа, які за заявою Генпрокуратури, належать Г.Гонгадзе. Однак тіло досі не віддано землі, оскільки мама журналіста Леся Гонгадзе відмовляється визнавати, що знайдені останки належать її синові.
У 2008 році троє колишніх міліціонерів - полковники Валерій Костенко і Микола Протасов, майор Олександр Попович - були визнані винними у скоєнні вбивства Г.Гонгадзе і засуджені судом до 12 (В.Костенко і О.Попович) і 13 років (М. Протасов) позбавлення свободи.
Екс-начальник департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексія Пукач тривалий час перебував у розшуку у зв'язку з причетністю до вбивства журналіста, в липні 2009 року його затримали у Житомирській області, і з того часу перебуває під вартою.
Генпрокуратура в грудні 2010 року заявила про завершення розслідування кримінальної справи за обвинуваченням О.Пукача у вбивстві журналіста Г.Гонгадзе. Слідство встановило, що О.Пукач скоїв вбивство журналіста за вказівкою на той час міністра внутрішніх справ України Юрія Кравченка.
Г.Гонгадзе був засновником інтернет-видання "Українська правда".