Ведмежий санаторій

Австрійці відкриють під Львовом притулок для ведмедів, врятованих з неволі

12:00, 5 березня 2016

Цього року неподалік від Львова, у селі Домажир, почнеться будівництво великого притулку для бурих ведмедів. Там житимуть ведмеді, яких міжнародний фонд «Чотири лапи» рятує та забирає з придорожніх готелів, ресторанів, цирків та так званих притравочних станцій для мисливських собак. Притулок буде відкритий для відвідувачів, які зможуть поспостерігати за життям ведмедів у природному середовищі.

ZAXID.NET поспілкувався з керівником цього проекту Ігорем Николиним і дізнався, як виглядатиме нова ведмежа домівка на Львівщині.

* * *

Благодійний фонд  «Чотири лапи» - це міжнародна природозахисна організація з штаб-квартирою у Відні. Фонд був заснований у 1988 році в Австрії. Його активісти займаються порятунком диких тварин з хутрових ферм, дослідницьких центрів, мисливських господарств, цирків тощо. Одним з напрямків їхньої діяльності є захист бурих ведмедів. Тварин, які утримуються у незадовільних умовах та використовуються їхніми власниками задля розваги, забирають і віддають до спеціально створених центрів.

Ведмеді, які поступають до таких центрів, переважно перебувають у жахливому стані – з численними травмами, порушеннями поведінки. Ветеринари та доглядачі лікують тварин та створюють їм умови для життя, близькі до природних.

В Європі є п’ять таких центрів для бурих ведмедів:  в Німеччині, Австрії, Болгарії, Польщі та навіть у Косово. В Україні фонд «Чотири лапи» вже відкрив один центр – з 2012 року у Житомирській області працює центр порятунку ведмедів «Надія», де живуть п'ятеро ведмедів. Львівський проект стане першим повноцінним притулком, який зможе вмістити до 20 ведмедів.

Ведмеді, які живуть у центрі порятунку біля Житомира, були врятовані з цирків (фото - "Всі новини")

За словами керівника проекту в Україні Ігора Николина, в Україні чимало тварин утримують в незадовільних умовах при ресторанах задля розваги, а також використовують у мисливських центрах.

«В Україні є центри, де тренують мисливських собак, натравлюючи їх на ведмедів. Це викликало великий міжнародний скандал. Такі центри є напівлегальними, але ними опікуються впливові люди. Є ідея, щоби забрати ведмедів з цих незадовільних умов і зробити їм умови, наближені до природних, на території Яворівського району», - каже Ігор Николин.

Нацьковування собак на ведмедів є надзвичайно жорстокою практикою, яка досі є популярною у мисливських центрах та розплідниках собак (фото - розплідник собак "Еней", Львівська область)

Через те, що більшу частину життя такі ведмеді провели в неволі , вони не можуть нормально відновитись в природі. Саме тому для тварин облаштовують спеціальні притулки та центри, де ними опікуються спеціалісти.

* * *

Ведмежий притулок буде розташований поблизу села Домажир, що за 15 км від Львова. Притулок займатиме площу у майже 20 га. 17,5 га лісу Страдчівського навчально-виробничого лісокомбінату та Яворівського ДЛГП «Галсільліс» виділила Львівська облдержадміністрація. Ще 3 га надала Домажирівська сільська рада.

Територія майбутньої ведмежої домівки буде обнесена металевою огорожею висотою в 2,5 м. Частково огорожа буде закопаною в землю, щоб ведмеді не змогли прорити ями. Також додатково буде встановлена електроогорожа. За словами Ігора Николина, такі заходи безпеки є навіть кращими, ніж в зоопарках.  

Попередній план майбутнього ведмежого притулку (клікніть на зображенні для збільшення)

Ведмежий притулок співпрацює з зоозахисними організаціями, Національним лісотехнічним університетом та Яворівським національним природним парком. На території притулку планують розмістити інтерактивні стенди про життя бурих ведмедів та проводити екскурсії для відвідувачів. У фонді «Чотири лапи» сподіваються, що цей проект приверне увагу не лише українських відвідувачів, але й закордонних туристів.

«Підхід та ідеологія цих притулків полягає в тому, що їхні засновники розглядають їх також як освітньо-навчальні та туристично-пізнавальні об’єкти, де можна спостерігати за життям ведмедів у природному середовищі», - розповідає Ігор Николин.

За стандартами фонду «Чотири лапи» на одного ведмедя має бути відведена територія не менше, ніж 0,5 га. Вся територія буде поділена на секції, які будуть сполучені переходами. Кожен ведмідь матиме свій басейн та барліг.  Доглядачі зможуть регулювати та переводити тварин з однієї секції до іншої, якщо буде така потреба.

«Не буде такого, що ви стоятимете в одному куточку лісу, а в протилежному будуть 18 ведмедів, яких не можна буде побачити», - сміється Ігор Николин. І додає: «Дизайн буде зроблений так, щоб оглядовість була збережена. Потік відвідувачів направимо так, щоб можна було спостерігати за поведінкою ведмедів».

Перші ведмеді у селі Домажир з’являться через рік. Спочатку їх буде п’ять, але загалом ця територія розрахована на 20 тварин. Вже є попередня домовленість із власниками ресторану та готелю, які розташовані у Львівській та Івано-Франківській областях, які погодились віддати тварин зоозахисникам.

* * *

Перший етап будівництва розпочнеться вже у квітні цього року. Спочатку команда ведмежого притулку працюватиме на 6 гектарах. Частина цієї території буде відведена під адміністративні будівлі, ветеринарне приміщення, паркінг для автомобілів відвідувачів. На думку Ігоря Николина, притулок може стати частиною туристичних маршрутів, які пов’язані з Яворівським національним парком. Це пожвавить не тільки економіку, але й імідж цієї території.

Ведмежі заповідники є популярними туристичними об'єктами в Європі (фото: karpatpost.com)

Перша фаза будівництва притулку коштуватиме приблизно від 500 до 750 тисяч євро. Всього у притулок інвестують не менше 1,5 млн євро. Яку суму складатиме річний бюджет притулку наразі невідомо. Але Ігор Николин наводить приклад німецького центру: там на харчування одного ведмедя витрачають близько п’яти тисяч євро на рік.

«По-перше, ми створюємо 15-18 нових робочих місць. По-друге, за ліси, які ми отримуємо у використування, платиться оренда.  Збудується сучасний природоохоронний центр, який може стати ще одною привабливою точкою для відвідувачів за межами Львова», - пояснює Ігор Николин, яку користь отримає Львівська область від нового притулку для диких тварин.

Але головна цінність такого проекту, на думку Ігоря Николина, полягає не в грошах, які область зможе заробити.

«Це проект на нашу зрілість та цивілізованість. Люди зможуть різноманітніше проводити час, пізнають природу. Ми привчимо дітей змалку любити тварин. Можливо, як країна ми ще не дуже готові до таких проектів – тому нам допомагають іноземці. Але це одна з краплинок, яка на асоціює з Європою», - вважає керівник проекту «Ведмежий притулок – Домажир».