Національний центр кібербезпеки Великої Британії (NCSC) вважає, що Головне розвідувальне управління Генерального штабу Російської Федерації стоїть за більшістю хакерських угруповань, які організували кібератаки в різних країнах, зокрема в Україні.
Як інформує британське МЗС, зокрема йдеться про об’єднання під назвами APT 28, Fancy Bear, Sofacy, Pawnstorm, Sednit, CyberCaliphate, «КіберБеркут», Voodoo Bear, BlackEnergy Actors, STRONTIUM, Tsar Team, Sandworm.
NCSC вважає, що за більшістю великих кібератак в останні роки «майже напевно несе відповідальність ГРУ». Спираючись на достовірні оцінки та з огляду на ширший контекст, уряд Великої Британії дійшов висновку, що Кремль несе за них відповідальність.
Зокрема, у жовтні 2017 року ГРУ запустило вірус BadRabbit, що став причиною перебоїв в роботі київського метро, аеропорту в Одесі, російського центрального банку і двох російських ЗМІ.
У серпні 2016 року невідомі оприлюднили конфіденційні медичні дані цілої низки спортсменів різних країн. У ВАДА офіційно заявили, що зламали їхню антидопінгова база.
2016 року також зазнав кібератаки Національний комітет Демократичної партії США, згодом його документи потрапили в мережу.
У період між липнем і серпнем 2015 року було зламано скриньки електронної пошти невеликої британської телевізійної компанії, їхній вміст викрали хакери.
У червні 2017 року сталась деструктивна кібератака, націлена на український фінансовий, енергетичний і державний сектор, також вона поширилася на європейські та російські бізнес-структури.
У жовтні 2017 року шкідливий вірус VPN FILTER вразив тисячі домашніх комп'ютерів і роутерів, а також офіси невеликих компаній у всьому світі. Вірус потенційно дозволяв хакерам контролювати уражені пристрої, виводити їх з ладу і блокувати передачу даних з мережі.
У травні 2018 року хакери ГРУ відправили фішингові електронні листи від імені федеральної влади Швейцарії безпосередньо працівникам Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ), які планували відвідати конференцію в швейцарському місті Шпіц. Уражені листи потрапили в комп'ютерні системи ОЗХЗ.
У квітні 2018 року ГРУ намагалось отримати доступ до комп'ютерної системи британської військової науково-технічної лабораторії Портон-Дауна.
У березні 2018 року ГРУ зробило спробу зламати комп'ютерну систему МЗС Великої Британії за допомогою фішингової атаки.
«Ці кібератаки не служать жодним законним інтересам національної безпеки. Дії ГРУ безрозсудні і не вибіркові: вони втручаються в виборні процеси різних країн, вони готові навіть завдавати шкоди російським компаніям і громадянам своєї країни.Такого роду поведінка свідчить про їхню готовність діяти, не звертаючи уваги на міжнародні закони і встановлені норми, з почуттям безкарності і без будь-яких наслідків для себе. Наша позиція однозначна: разом з нашими союзниками ми будемо викривати і відповідним чином відповідати на спроби ГРУ підірвати міжнародну стабільність», – йдеться в заяві міністра закордонних справ Великої Британії Джеремі Ханта, пише Lb.ua.
До слова, міністерка внутрішньої безпеки США Кірстен Нільсен нещодавно заявила, що російські хакери активно досліджують комп'ютерні мережі, пов'язані з енергетичною інфраструктурою США, і здатні створювати збої у системах промислового контролю Сполучених Штатів.
За словами посадовиці, починаючи з 2016-го року, уряд США спостерігає масовану кампанію кібервтручань у критичній інфраструктурі Сполучених Штатів, а саме в промислових системах керування – з метою дослідження принципів роботи таких систем.