Велика Контіолахтська стіна

Як українці підкоряли траси чемпіонату світу у Фінляндії

12:15, 16 березня 2015

На засніжених трасах у Контіолахті, відомого неймовірно крутим підйомом, який встигли охрестити «великою Контіолахтською стіною», було місце для сюрпризів та розчарувань. Хто б міг подумати, що чемпіонкою світу в індивідуалці стане аутсайдерка збірної Росії, яка планувала завершити кар’єру? Також ніхто не чекав двох завойованих поспіль золотих нагород від новоспеченої матусі, француженки Марі Дорен-Абер.

Однак біатлон, як і будь-який спорт, уміє дивувати. Фінальний день змагань став кращим моментом усього біатлонного сезону для українських вболівальників – 15 березня українка Валентина Семеренко здобула золото під час мас-старту і завоювала титул чемпіонки світу.

Валя, як досвідчена спортсменка, вміло розрахувала сили і відмінно відстрілялась на чотирьох вогневих рубежах. Інтрига гонки зберігалась до самого фінішу, адже на п’яти українці наступала німкеня Франциска Пройс. Валя, яка мчала на усіх парах до фінішу, навіть не встигла взяти прапор України з рук сестри Віти Семеренко. Пізніше вона вийшла з національним стягом на подіум і наголосила, що ця перемога присвячується усій Україні.

Франциска Пройс, Валентина Семеренко, Карін Оберхофер - переможці мас-старту у Контіолахті. Фото: biathlon.com.ua

Тріумф Валі Семеренко у мас-старті подарував українським вболівальникам надію на те, що Україна у цьому сезоні завоює ще один трофей – Малий кришталевий глобус. Вже у неділю, 22 березня, Валя Семеренко позмагається у мас-старті за право стати володаркою цього трофею із німкенею Францискою Пройс, яка має перевагу лише в одне очко.

Також золото Валі Семеренко – лише третє в історії українського біатлону, яке представники збірної України здобували на чемпіонатах світу. Раніше таким успіхом могли похвалитись лише Олена Зубрилова та Олена Підгрушна. До слова, ця золота медаль також стала першою золотою для української збірної у поточному сезоні.

Тренерський штаб збірної України разом із сестрами Семеренко радіють золотій нагороді після мас-старту. Фото: biathlon.com.ua

Саме завдяки золоту у мас-старті і бронзі, яку Валя Семеренко завоювала під час спринту, збірна України завершила чемпіонат світу на 6 місці. Абсолютними тріумфаторами турніру стала збірна Франції, на рахунку якої три золота, два срібла та одна бронза. На другому місці розташувалися німці, в активі яких три золота і два срібла. Третіми завершили біатлонний мундіаль норвежці з одним золотом, двома сріблами та чотирма бронзами в активі. Таким чином жіноча збірна України зберегла за собою 5 місце у Кубку націй, а чоловіча – сьоме.

Серед інших здобутків, які безумовно потішили українських вболівальників, став Малий кришталевий глобус Сергія Семенова, який українець завоював за результатами індивідуальної гонки. До цього жодному представнику чоловічої збірної України не вдавалося завоювати цей трофей.

Сергій Семенов на трасах Контіолахті. Фото: biathlon.com.ua

До слова, для Сергія Семенова цей чемпіонат світу не став надто успішним. Кращим результатом українця стало 5 місце в індивідуальній гонці. У спринті Сергій Семенов фінішував 26-им, у персьюті – 11-им, а у мас-старті лише 27-им, допустивши 5 промахів.

Також не надто успішно виступила Юлія Джима, яка через хворобу могла пропустити перші гонки чемпіонату світу. Спортсменка, яку впродовж цілого сезону переслідують проблеми зі здоров’ям, взяла участь лише у трьох гонках, посівши 11 місце у змішаній естафеті, 38 місце в індивідуальній гонці та 6 місце під час жіночої естафети.

Приємним сюрпризом для тренерів збірної України стали виступи Ольги Абрамової, яка вирушала на чемпіонат світу як запасна. У спринті та гонці переслідування біатлоністка посіла високі для себе дев’яті місця і зуміла кваліфікуватися до мас-старту. Щоправда, Ольга Абрамова, яка продемонструвала хороші результати під час перших гонок, досить невпевнено виступила у наступних. Зокрема, спортсменка заробила коло штрафу під час жіночої естафети, а у мас-старті із повним завалом на вогневих рубежах фінішувала 28-ою.

Естафети, в яких збірна України зазвичай демонструє хороші результати, не принесли до скарбнички української команди жодної нагороди. Під час міксту збірна України у складі Джима-Семеренко-Семенов-Підручний посіла лише 11 місце, у жіночій естафеті Варвинець-Джима-Абрамова-Семеренко фінішували шостими, а у чоловічій Підручний-Прима-Жирний-Семенов – дев’ятими. До слова, тріумфатором у чоловічій та жіночій естафеті стала збірна Німеччини.

Серед інших українських біатлоністів варто відзначити швидкість Яни Бондар, яка продемонструвала другий за швидкістю результат лижного ходу під час спринту, однак через промахи фінішувала лише 36-ою. Також відбувся дебют на дорослому чемпіонаті світу 19-річної Юлі Журавок, яка продемонструвала 28-ий результат під час індивідуальної гонки.

Абсолютною сенсацією мундіалю з біатлону стала 30-річна російська спортсменка Єкатєріна Юрлова, яка взяла золото під час індивідуальної гонки. Росіянка стартувала під 93-им номером, не допустила жодного промаху на чотирьох вогневих рубежах і несподівано стала чемпіонкою світу. До слова, спортсменка, яка готувалась за індивідуальною програмою до ЧС у Контіолахті, до цього турніру роздумувала над завершенням кар’єри.

Росіянка Єкатєріна Юрлова пробує смак першого у кар'єрі золота. Фото: РИА

Приємним сюрпризом для французьких вболівальників стали золоті нагороди Марі Дорен-Абер у спринті та гонці переслідування. У вересні 2014 року француженка народила доньку, а вже через кілька тижнів після пологів повернулась до тренувань. З чемпіонату світу у Контіолахті Марі Дорен-Абер привезла дві індивідуальні золоті нагороди і дві командні срібні, які французька біатлоністка завоювала під час змішаної та жіночої естафет.

Француженка Марі Дорен-Абер фінішує першою і здобуває золото ЧС.

Чемпіонат світу у Контіолахті став справжнім розчаруванням для королеви сучасного біатлону, білоруски Дарьї Домрачевої. Біатлоністка завершила мундіаль без жодної нагороди, завоювавши лише дві «дерев’яні» медалі (4 місце) у змішаній естафеті та мас-старті. Її запекла суперниця, фінка Кайса Макарайнен, теж не потішила вболівальників, відзначившись лише бронзою в індивідуальній гонці. Під час решти гонок фінська біатлоністка не зуміла потрапити навіть до десятки кращих.

Сюрпризом для усього біатлонного світу стали дві нагороди польської біатлоністки Вероніки Новаковської-Земняк, яка прийшла другою у спринті та третьою під час гонки переслідування.

Медальне селфі переможниць у спринтерській гонці: Валя Семеренко, Вероніка Новаковська-Земняк та Марі Дорен-Абер. Фото: Instagram.

Однак, за результатами мундіалю, трійка лідерів загального заліку у жіночому біатлоні залишається незмінною – на першій позицій розташувалась Дарья Домрачева, на другій – Кайса Макарайнен, на третій – Валентина Семеренко.

У чоловічому біатлоні теж наразі без змін. Лідер загального заліку Мартен Фуркад завоював золото під час індивідуальної гонки, а також срібло у змішаній та бронзу у чоловічій естафетах. Його найближчий переслідувач, росіянин Антон Шипулін, відзначився лише сріблом у гонці переслідування та «дерев’яною» медаллю у чоловічій естафеті. На п’яти росіянину у загальному заліку наступає словенець Яков Фак, який здобув золото у мас-старті і займає третю позицію у поточному рейтингу кращих біатлоністів світу.

Фінальний акорд цього несподіваного біатлонного сезону прозвучить вже зовсім скоро у російському Ханти-Мансійську, де відбудеться IХ етап Кубка світу. На цьому старті кращі біатлоністи світу позмагаються у спринті, гонці переслідування та мас-старті, а також розіграють Великі та Малі кришталеві глобуси, один з яких цілком ймовірно може завоювати «золота» Валентина Семеренко.