Великдень – день нашого спасіння та свободи, – Предстоятель УАПЦ Мефодій

12:00, 3 квітня 2010

Мефодій, Митрополит Київський і всієї України, Предстоятель Української Автокефальної Православної Церкви привітав всіх вірних зі святом Великодня. «Великдень – день нашого спасіння та свободи. Цю свободу людина не може знайти у світі. Й ця свобода не тотожна свободі виключно у її соціальній площині, тобто комплексу прав, які гарантуються людині у демократичному суспільстві. Христова свобода — значно глибша та всеохоплююча», – сказав предстоятель Мефодій.

Великоднє послання Предстоятеля УАПЦ подаємо повнотекстово:

"Улюблені у Воскреслому Господеві преосвященні архіпастирі, чесні у Господі пастирі, ченці та вірні нашої Святої Української Автокефальної Православної Церкви! Виповненим радістю серцем вітаю вас зі світлим святом Великодня — днем нашого спасіння, коли, за словом святителя Григорія Богослова, нечисленні краплі крови Спасителя відновлюють цілий світ та, мов закваска для молока, збирають та єднають у єдине ціле усіх людей. Не було і немає на землі величнішої та радіснішої події ніж Великодень. Христос Воскрес, і переможено смерть! Христос Воскрес, і звільняються бранці гріха! Воскрес Христос, й країна смутку та вічної зими виповнюється життєдайним сонцем Богоприсутності! Настав Великдень і міцна рука Воскреслого звільняє від мороку та суму пекла прабатьків Адама та Єву!

Великдень – день нашого спасіння та свободи. Цю свободу людина не може знайти у світі. Й ця свобода не тотожна свободі виключно у її соціальній площині, тобто комплексу прав, які гарантуються людині у демократичному суспільстві. Христова свобода — значно глибша та всеохоплююча. Це свобода від гріха та його наслідків: страждання та смерті. Ті, хто зодягнувся у Христа, ті, хто розділив з Ним біль зради та жах хресної смерті, містично залучаються до Його воскресіння, стають чадами безсмертного Царства, чадами Божими.

Водночас наше життя та духовна свобода у Христі Ісусі є тією закваскою, яка змінила увесь світ. Зраджений, принижений, розіп’ятий, але воскреслий та прославлений Христос став наріжним каменем не лише нової релігійної спільноти, але й усього людства, яке змінилося завдяки шляхетному впливові на світ та свідомість людини євангельських заповідей. Христос не був соціальним революціонером, але свобода у Дусі, котру Він приніс на землю, спонукала суспільство, у якому жили християни, переглянути своє уявлення про людську особистість та міру її свободи.

Християнська цивілізація надала особистості значні свободи та права. Втім, на жаль, сучасна людина забула про шляхетне, царське походження цієї свободи, забула про те, що поза Христом та Його Воскресінням жодної — ані внутрішньої та духовної, ані зовнішньої та соціальної — свободи не існує. Свободи не може існувати без солідарності. Тому, коли суспільство втрачає єдність та любов, свобода неминуче щезає — її викрадають або внутрішні узурпатори, або чужинці.

Втрачена свобода, змарновані надії, згублені покоління, трагічна безвихідь… Ось до чого може призвести людину та суспільство втрата вірності абсолютній свободі у Христі Воскреслому. Свободи не може існувати у суспільстві невільників. Однак невільництво починається не зі зовнішнього завоювання. Невільництво завжди починається зі внутрішньої поразки, з готовності здатися у полон злу та несвободі заради збереження добробуту або зручних обставин життя.

Розіп’ятий та воскреслий Христос – це виклик нашому невільництву. Христос, Який звільнив Адама та Єву від полону у пеклі бажає вивільнити нас від пекла несвободи та самотності, пекла життя, яке надійно ізольовано нашим егоїзмом від Бога та ближніх. Великодень — це свято свободи, і кожен з нас простував до цього осяйного свята властивим йому шляхом. Хтось повністю зберігав піст та ревніше молився, а хтось не зміг цього зробити через стан здоров’я або інші обставини. Однак кожен із нас цього посту намагався бути ближчим Христу. І саме завдяки цим нашим зусиллям, цьому нашому бажанню розділити зі Христом його сум та страждання, наше серце огортає сьогодні радість воскресіння. Воскресіння не може осяяти серце байдужого. Але воно огортає серце кожного, хто прагне жити разом зі Христом, кожного, в кому живе щире бажання сполучити своє життя з життям Бога.

Великодень — це свято єдності, свято, яке об’єднує усіх: жінок і чоловіків, дітей і дорослих, багатих та злиденних. Господь дарував нам сьогодні досвід абсолютної свободи. І те чи збережемо ми цей досвід надалі залежатиме від того, чи зможемо ми зберегти цю єдність з Воскреслим та один з одним.

Христос не лише закликає нас до єдності з Богом та свободи у Нім. Він ще надає нам засіб спасіння та звільнення — Святу Євхаристію, завдяки якій ми будемо таємничо залучатися до дарів Воскресіння кожного разу, коли братимемо участь у Божественній Літургії. Збережімо ж нашу священну єдність та радість цієї осяйної ночі! І нехай Воскреслий Христос обдарує нас мужністю та рішучістю, без яких неможливе справжнє християнське життя. Пам’ятаймо, що шлях до свободи — це шлях самопожертви та солідарності. Закарбуємо на серці, що радість Христової свободи варта того, щоби за неї боротися та страждати, що вона здатна реально змінити ціле наше життя.

Передаю усім вам потрійне пасхальне цілування "Христос Воскрес! Воістину Воскрес!" та молитовно зичу кожному з вас перебувати у пасхальній радості та свободі. Благодать Воскреслого Господа нехай перебуватиме над вами, вашими родинами та усією нашою Вкраїною.

ХРИСТОС ВОСКРЕС! ВОІСТИНУ ВОСКРЕС!

† МЕФОДІЙ,

Митрополит Київський і всієї України,

Предстоятель Української Автокефальної Православної Церкви"