Великдень у Шевченківському гаю: забави і гаївки під дощем

17:14, 20 квітня 2014

13-21 квітня у Музеї народної архітектури і побуту у Львові відбувається фестиваль "Великдень у Гаю". Сьогодні, 20 квітня, на Великдень, у Шевченківському гаю водять гаївки.

Багато людей з нагоди свята одягли вишиванки. Однак корективи внесла погода. Дощ розігнав більшість охочих водити гаївки по хатах у Шевченківському гаю. Але були сміливці, які водили гаївки під дощем, а дехто вирішив співати гаївки під дахом.


Хлопці в Шевченківському гаю бавилися у "Дзвін". Як розповів Антон Каспшишак, останній з хлопців, хто прибігає, водить. "Хлопці утворюють коло і штовхають того, хто водить, а він має "вибити" когось з кола. Той, хто вийде з кола водить наступним", - сказав він.


Учасниця гурту "Коралі" Лариса Лукашенко розповіла, що першою гаївкою, яку водили на Галичині, був "Кривий танець", який водили навколо церкви. "Кожна регіональна традиція гаївок була особлива", - додала вона.

За її словами, водили ігрові, мімічні гаївки. "Найвідоміша з мімічних гаївок - "Подоляночка", коли всі співають, а одна дівчинка показує. Також "Грушечка", бо всі показують, як садять дерево, як його поливають. Також були такі гаївки, коли гурт ділився на дві частини і відбувалося переспівування між ними. Наприклад, це "Мости", - розповіла Лариса Лукашенко.

Вона зазначила, що та традиція водіння гаївок, яка дійшла до нас - це гаївки здебільшого середини XIX століття.