31 липня депутати ЛМР підтримали ухвалу Садового про скорочення чисельності депутатського корпусу на 30 %. За документ проголосували 58 обранців. Якщо Львівська облрада підтримає це рішення не пізніше, ніж за 50 календарних днів до початку виборів, вже у наступному скликанні Львів матиме 60 депутатів ЛМР замість 90.
Як повідомляв ZAXID.NET ще 10 липня на черговій сесії Львівської міської ради між депутатами та міським головою зав’язалась дискусія довкола пропозиції Садового скоротити чисельність депутатського корпусу щонайменше на 30 %. Тоді мер заявив, що Львову достатньо було б і 20-ти депутатів, тільки аби то були гідні люди.
«Для такого міста, як Львів, цілком достатньо було б 20 депутатів – найбільш авторитетних громадян Львова. Щоб це були люди публічні, відомі, які б з честю представляли інтереси міста, які б могли бути хорошими дорадниками", – заявив Садовий
Вже 31 липня начальник юридичного управління Львівської міської ради Гелена Пайонкевич, представляючи на розгляд ухвалу пояснила, що зміна чисельності депутатського корпусу прописана у законі "Про статус депутатів місцевих рад" та законі "Про вибори" і передбачає норму, за якою встановлюється мінімальна і максимальна кількість депутатів, відповідно до кількості мешканців у тому чи іншому місті.
"Відповідно до ст. 4 Закону України "Про вибори депутатів ВР, автономної Республіки Крим, місцевих та сільських, селищних міських голів", кількість депутатів у місті ради може становити при чисельності від 500 тис до 1 млн жителів - від 60 до 90 депутатів включно. Таким чином депутатський склад ЛМР може нараховувати від 60 до 90 депутатів", - розповіла Пайонкевич.
Також вона зауважила, що рішення про скорочення кількості обранців приймається відповідною обласною радою поточного скликання і воно має бути проголосоване задовго до початку виборів, аби встигнути грамотно організувати виборчу кампанію.
“Рішення про загальний склад ЛМР приймається Львівською обласною радою, і таке рішення має бути прийняте не пізніше ніж за 50 календарних днів до початку виборів", - пояснила юрист.
Вона також уточнила, що питання про зменшення кількості депутатів винесено на голосувння у рамках комплексної роботи над ініціативою президента України щодо децентралізації влади.
Більшість обранців хоч і назвали ухвалу Садового популістською і не вважають, що їх є забагато, все ж за неї проголосували.
У коментарі ZAXID.NET депутат ЛМР Андрій Білоус зауважив, що чисельність депутатського корпусу сьогодні не є проблемою, натомість вважає, що монополія однієї політичної сили у стінах ради - оце справжня проблема для міста.
"Депутати міської ради Львова працюють на громадських засадах, не отримують ніяких буджетних виплат, тому скільки їх там буде, не суть важливо. А закони треба міняти так, аби унеможливити монополізацію влади однією політичною силою. От наприклад “Свобода, вони ж набрали на виборах, умовно, не більше 25 %. Тобто представляють далеко не весь електорат, а у раді мають більшість, і фактично монополізували владу у місті",- заявив Андрій Білоус.
З іншого боку, депутатам львівської міськради треба віддати належне, бо не зважаючи на незадоволення та внутрішній спротив вони прийняли у певній мірі історичне рішення.
Адже досі Україна ще не бачила, аби депутати самі, своїми ж руками скорочували свій же кількісний склад. І якщо ситуцію не змінять раптом якісь непередбачувані обставини, вже після наступних виборів Львівська міськрада зустрічатиме у своїх стінах оптимізований склад ради.
Відповідь депутата
Депутатська відповідь була миттєвою. Одразу ж у сесійній залі, більшість крісел у якій, як відомо, займають представники всеукраїнського об'єднання "Свобода", депутати запропонували мерові скоротити чисельний склад службовців місцевого самоврядування приблизно на 30 %.
Зокрема, Любомир Мельничук від фракції ВО "Свобода" під час сесії заявив, що депутати будуть пропонувати винести на голосування не тільки рішення про скорочення чисельності чиновницького складу міськради, але й значно скоротити преміювання для чиновників.
"Ми не проти скорочення депутатів, ми це підтримаємо, але ми питаємо, чому досі не готова структура міськради. Ви заблокували рішення про скорочення чиновників", - звернувся до мера Любомир Мельничук.
З його слів, сьогодні за бюджетні кошти місто утримує аж надто багато чиновників, і кожен з них має премії. Тому депутат пропонує скоротити преміювання для дерслужбовців, а вивільнені гроші витратити на інші потреби міста у скрутний для країни час.
Водночас, Садовий пообіцяв, що питання про оптимізацію органів місцевого самоврядування теж може бути винесене на голосування у сесійну залу у формі ухвали. Однак для цього треба суттєво опрацювати відповідні норми чинного законодавства і дійти згоди у спірних питаннях. Він також зауважив, що питанян щодо структури ЛМР є виключно компетенцією голови міста.
"Коли ми будемо виносити на сесію міськради новий проект ухвали по структурі, там є передбачена оптимізація чисельності працівників ЛМР. Тільки ця ухвала у редакції міського голови депутатами чомусь не приймається. Свого часу була прийнята ухвала, але у редакції депутатів ( липень 2013 року,- ред), що неможливо, бо такі питання є повноваженнями міського голови. А депутати перекроїли її так, що вся міська влада мала бути підпорядкована свободівцям. Це повний абсурд і цього ніколи не буде", - заявив мер Львова.
В міськраді бракує фахівців
Як відомо, на сьогодні у структурах місцевого самоврядування Львова працюють 1238 чиновників, враховуючи секретаріат ради, що обслуговує депутатський корпус.
У липні 2013 року депутатська більшість намагалась прийняти ухвалу, в якій було прописано значне скорочення кількості службовців міськради. Однак тоді Садовий ветував цю хвалу і навіть подав до суду, аби її скасувати. Наразі вона не є чинна.
Відтак, одного разу свободівцям таки вдалось провести оптимізацію органів місцевого самоврядування за рахунок скорочення і так не надто великих зарплат чиновникам.
У січні 2012 року за ініціативи голови фракції "Свободи" Романа Кошулинського у міськраді було прийнято постанову, якою бюджет місцевого самоврядування скоротили на 12 млн грн. Чиновників позбавили 50% премій. В результаті, сьогодні середньостатистичний чиновник місцевого самоврядування отримує від 1200 до 1500 грн заробітньої плати.
Скорочення окладів призвело до масових звільнень службовців, у міськраді досі говорять про брак фахівців.
“У нас зараз є великі проблеми, ми маємо багато вакансій, потребуємо фахівців, але у міськраду ніхто не хоче йти працювати, бо рівень оплати зараз мінімальний. Люди просто не йдуть працювати до нас, бо на такі гроші важко вижити, а пошук додактових заробітків на посаді держслужбовця -- це корупційний шлях”, - заявив Андрій Садовий.
Не бути маклерами
У багатьох містах України депутатів називають маклерами, обраними народом, вважає очільник Львова, і це є показником високої корупційноісті серед обранців. Садовий впенений, що треба брати приклад із розвинених країн, де і депутатів місцевих рад менше, а ефективність їхньої роботи значно вища.
До прикладу, у Кракові у місцевій гміні засідають всього 43 депутати, представляють 756 тис населення. У Варшаві трохи більше обранців - 60 на 1,7 млн мешканців.
Ще менше у Москві та Мінську. 35 депутатів засідають у міській думі Москви і представляють 15 млн росіян, у Мінську майже два мільйони населення обирають собі раз на 4 роки всього 57 депутатів.
Однак найбільш оптимізовано формуються ради міських депутатів у США. Всього 15 депутатів обирають до муніципалітету Лос-Анджелеса 3, 8 млн американців, і лише 51 обранець представляє у міській раді 8. 1 млн американців Нью-Йорка.
І тільки У Львові 729 тис городян раз на чотири роки обирали аж 90 депутатів до міської ради.