Венеціанська комісія підтримала створення в Україні Антикорупційного суду

Проект про створення Спеціалізованої антикорупційної палати вважають неприйнятним

22:53, 6 жовтня 2017

Венеціанська комісія закликала президента України Петра Порошенка внести до Верховної Ради законопроект про створення Антикорупційного суду з урахуванням рекомендацій. Відповідна заява з'явилася у п'ятницю, 6 жовтня, на сайті комісії.

Як зазначається, під час засідання учасники Венеціанської комісії розглянули два законопроекти - про створення Антикорупційного суду та Спеціалізованої антикорупційної палати при Верховному Суді. Комісія зробила висновок, що багато положень законопроекту №6011 про створення Вищого антикорупційного суду є хорошою основою для створення високоспеціалізованого суду з боротьби з корупцією. Проте в них є «недоліки», які вважаються неконституційними.

«Венеціанська комісія пропонує президенту України негайно представити свій проект закону про суди з боротьби з корупцією, який повинен ґрунтуватися на рекомендаціях Венеціанської комісії. Нинішній законопроект (законопроект № 6011), таким чином, треба відкликати», - йдеться у повідомленні.

На думку експертів, необхідно зберегти ключові компоненти нинішнього проекту, а саме: створити незалежний Антикорупційний суд і апеляційну інстанцію, судді якої мають бездоганну репутацію і обираються на конкурсній основі прозорим чином. А міжнародним організаціям, які активно беруть участь у підтримці антикорупційних програм в Україні, треба віддати вирішальну роль в органі.

Щодо законопроекту №6529 експерти зазначили, що він передбачає створення окремих антикорупційних палат у судах, а не окремого суду. Експерти висловили стурбованість, як призначення спеціалізованих суддів у всіх судах України буде виправдано і здійснюватися на практиці. «Сфера компетенції спеціалізованих суддів згідно з цим законопроектом є незрозумілою, і відсутність будь-яких конкретних гарантій у процедурі відбору та яких-небудь конкретних заходів із захисту незалежності та безпеки суддів є вкрай незадовільною», - зазначили в комісії.

При цьому експерти зазначили, що корупція є однією з головних проблем України, а судова система протягом багатьох років вважалася слабкою, політизованою і корумпованою. А судова реформа, яка є багатообіцяючою і буде підтримана, триватиме кілька років.