Верховна Рада дозволила скуповувати підприємства без розкриття кінцевого бенефіціара-покупця

20:22, 15 травня 2018

Верховна Рада України у вівторок, 15 травня, ухвалила закон, який дає можливість будь-кому інкогніто скуповувати українські облігації внутрішньої державної позики та інші цінні папери, через які приватизують українські державні підприємства. Про це повідомляє «Центр протидії корупції».

Як повідомляється, закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій» №6141 дає можливість приховати інформацію щодо кінцевого бенефіціара-покупця будь-якої державної чи приватної акціонерної компанії.

На ухвалення закону в редакції, яка дозволила приховати інформацію про кінцевого власника офшора, який купив цінні папери, особисто наполягав Олег Ляшко та депутат від «Опозиційного блоку» Олександр Долженков. Лише в такій редакції законопроект отримав необхідні для проходження голоси Радикальної партії та «Опозиційного блоку».

Згідно із законом №6141 корупціонери, російський бізнес та будь-хто інший можуть таємно заходити в Україну. Українські банки позбавляються обов’язку ідентифікувати реальних власників цінних паперів, якщо їх представлятимуть закордонні банки.

Якщо зараз українські банки зобов’язані ідентифікувати саме кінцевого бенефіціара, то із вступом у дію цього закону вони матимуть справу з номінальними власниками, наприклад, кіпрським банком.

Інформація ж про реального власника знаходитиметься виключно в іноземному банку, який представлятиме інтереси «офшора-інвестора».

Щоб отримати інформацію від іноземного банку про реального власника активів, НАБУ, СБУ чи ГПУ доведеться робити офіційний запит про правову допомогу. Розкриття інформації про бенефіціарів відтепер займатиме від 6 місяців.

Законом пропонується ввести належний правовий режим обліку прав власності іноземних клієнтів глобальних зберігачів або інших фінансових посередників на цінні папери в депозитарній системі України. Зокрема, з цією метою в законодавство щодо депозитарної діяльності внесені нові правові категорії - номінальний утримувач, рахунок в цінних паперах номінального утримувача.