Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому урядовий закон «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів».
За таке рішення на засіданні українського парламенту у вівторок проголосували 260 народних депутатів.
Необхідність створення агентства з повернення активів є одним з основних критеріїв виконання Україною плану дій щодо лібералізації візового режиму з ЄС.
Згідно з текстом прийнятого закону, Нацагентство у сфері виявлення та розшуку активів є центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері виявлення та розшуку активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні, або з управління активами, на які вже накладено арешт або які конфісковані у кримінальному провадженні. Агентство створює уряд, але воно підзвітне парламенту. Воно складається з центрального апарату та територіальних управлінь. Голову агентства призначає уряд строком на 5 років за результатами конкурсу.
Посаду очільника Нацагенства не може займати особа, що має судимість за вчинення злочину, якщо така судимість не погашена або не знята в установленому законом порядку, або на яку за вчинення адміністративного правопорушення накладено стягнення у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, або якщо вона вважається такою, що була піддана адміністративному стягненню; чи притягалася на підставі обвинувального вироку, який набрав законної сили, до кримінальної відповідальності за вчинення умисного злочину.
У законі виписані завдання Національного агентства у сфері виявлення та розшуку активів. Зокрема, агентство відповідно до звернень органів, які проводять досудове розслідування, прокуратури, судів вживає заходів для виявлення та розшуку активів, взаємодіє з цими органами з метою арешту таких активів та їх конфіскації.
З метою здійснення зовнішньої незалежної оцінки ефективності діяльності агентства на вимогу членів комісії із зовнішнього контролю може проводитися зовнішній фінансовий аудит діяльності відомства. Зовнішній фінансовий аудит діяльності Національного агентства може проводити аудиторська компанія, яка має право проводити таку діяльність відповідно до закону України «Про аудиторську діяльність» та має бездоганну ділову репутацію.
Висновок незалежної зовнішньої оцінки діяльності Національного агентства та звіт за результатами зовнішнього фінансового аудиту (за наявності) включається як додаток до щорічного звіту Національного агентства.
Передбачається відповідальність агентства за пошкодження майна у період зберігання. У випадку, якщо майно підлягає поверненню власнику, Нацагентство має відшкодувати йому завдані збитки у випадку їх наявності.