Верховна Рада хоче заборонити повернення націоналізованих банків колишнім власникам

Парламент ухвалив в першому читанні закон про неповернення колишнім власникам банків

17:29, 30 березня 2020

Верховна Рада України на позачерговому засіданні в понеділок прийняла в першому читанні законопроект про окремі питання функціонування банківської системи (№2571), який суттєво обмежує можливості судів щодо встановлення розміру збитку, заподіяного колишнім власникам банку в результаті виведення його з ринку.

Законопроект підтримали 267 депутатів.

Зокрема, закон остаточно забороняє повернення націоналізованих банків колишнім власникам, забороняє повернення на ринок збанкрутілих банків, власники яких через суди домоглися скасування постанови Нацбанку про свою неплатоспроможність.

Також передбачається можливість компенсації збитків та упущеної вигоди для колишніх власників банків, ліквідація або націоналізація яких буде визнана незаконною. Зокрема, компенсація втраченої вигоди здійснюється у розмірі прибутку, яку власник міг би отримати, але рішення Нацбанку про неплатоспроможність стало єдиною причиною, яка позбавила його цієї можливості.

Екс-власники банку можуть отримати компенсацію збитків у розмірі вартості акцій банку на той день, коли Нацбанк прийняв рішення про неплатоспроможність банку/відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку (ця дата в законі називається «днем врегулювання»).

Вартість акцій визначається в розмірі суми, яку банк сплатив би покупець в день врегулювання, враховуючи реальний фінансовий стан банку, його бізнес-модель і структуру, а також ринкові умови та макроекономічну ситуацію. Вартість акцій буде визначати міжнародно визнана аудиторська фірма, яка відповідає критеріям Нацбанку, а призначати її буде суд, що розглядає справу про стягнення збитків на користь власників банку. При цьому аудиторська фірма для оцінки вартості акцій буде застосовувати міжнародні стандарти фінансової звітності.

Якщо фінансова позиція банку свідчить, що розмір його зобов'язань перевищує розмір активів, то буде вважатися, що банк не міг би працювати далі і його акції не представляють цінності для покупця. Якщо активи банку перевищують зобов'язання, це ще не буде вважатися достатнім доказом того, що його акції мали вартість.

Згідно з законом, колишні власники отримують компенсацію виключно грішми.

Зазначимо, що ухвалення цього закону було вимогою Міжнародного валютного фонду. Фонд рекомендував Україні встановити процедурні гарантії справедливого і неупередженого судового розгляду. Без них існує ризик того, що хто-небудь з потерпілих може через суд отримати занадто велику компенсацію, яка створить величезну діру в державному бюджеті або резервах НБУ.

У ЗМІ цей законопроект назвали «антиколомойським», оскільки він суттєво ускладнить імовірні спроби Ігоря Коломойського повернути собі націоналізований у 2016 році «ПриватБанк» або отримати компенсацію за нього.