Верховна Рада може обмежити копродукцію з Росією фільмів та серіалів

13:46, 25 листопада 2015

Верховна Рада прийняла за основу законопроект 24 листопада Верховна Рада прийняла за основу законопроект «Про внесення змін до Закону України “Про телебачення і радіомовлення” (щодо визначення передач європейського виробництва)».

За відповідний законопроект № 2766 народних депутатів Вікторії Сюмар, Дмитра Стеценка, Олександра Опанасенка і Сергія Висоцького проголосував 231 народний депутат. Законопроект був поданий ще 30 квітня 2015 року.

Основні зміни, які планують внести до Закону України про телебачення і радіомовлення, стосуються квот на український і європейський контент в ефірі телеканалів і радіостанцій.

Законопроект передбачає встановити для українських мовників квоту 70% загального тижневого обсягу мовлення на передачі європейського виробництва, а також США і Канади, у тому числі квоту 50% загального тижневого обсягу мовлення на передачі українського виробництва.

При цьому передачами європейського виробництва вважатимуться передачі, створені юридичними особами – резидентами країн, що ратифікували Європейську конвенцію про транскордонне мовлення (або на замовлення таких юридичних осіб). А російський продукт (або створений у копродукції з Росією) не вважатиметься європейським.

Чинне законодавство наразі передбачає квоту 80% програм європейського виробництва, у тому числі 50% - українського. При цьому російські програми входять у квоту європейських.

Також законопроект передбачає обмеження копродукції з Росією.

«У випадка, якщо передача створена  на замовлення або за участия однієї або декількох юридичних осіб - резидентів країни, яка визнана Верховною Радою України державою-агресором (державою-окупантом), така передача не може вважатися передачею європейського чи українського виробництва».

Таким чином, будь-яка участь російського контрагента у виробництві контенту автоматично позбавить українських виробників права назвати свій продукт українським виробництвом. 

Нагадаємо, що раніше фахівці, після прийняття закону про обмеження російського контенту на телебаченні, вказували на те, що копродукція давала можливість маніпулювати законом. Тобто, якщо в титрах російського фільму або серіалу буде вказана українська компанія, то він не підпаде під дію закону про заборону російських фільмів і серіалів.