“Основне завдання заяви ВРУ полягає не в засудженні нацистів, а у спробі відбілити комуністичний тоталітарний режим. За численними згадками про злочини гітлерівського Третього Райху політики хочуть спонукати світ і українців забути про злочини сталінського Радянського Союзу”, – вважає історик Володимир В'ятрович.
Так В. В’ятрович прокоментував прийняття 19 квітня Верховною Радою заяви «До 65 річниці Нюрнберзького трибуналу над фашистськими злочинцями», повідомили ZAXID.NET у прес-центрі Центру досліджень визвольного руху.
«Заява Верховної Ради України "До 65 річниці Нюрнберзького трибуналу над фашистськими злочинцями" засвідчила незнання 233 українськими депутатами базових історичних фактів, зокрема про початок Другої світової війни. Депутати зокрема забули, що Друга світова війна розпочалася у вересні 1939 року із поділу Польщі між Третім Райхом і Радянським Союзом. І постановила, що згадувати ці факти є “аморально”, – наголосив В’ятрович.
“Прийнята заява демонструє чіткий крок українського парламенту до синхронізації зовнішньої політики із російською, зокрема – участі у вибірковому засудженні злочинів проти людства. – сказав В'ятрович.
“Однозначне засудження комунізму Європою, – продовжує дослідник – залишило Росії лише дві можливості для розвитку її внутрішньої політики реабілітації сталінського минулого: Росія або вимкне Інтернет і закриє бібліотеки, або спробує чинити політичний тиск на Європу і світ, використовуючи свої природні ресурси та статус СРСР як учасника антигітлерівської коаліції. Вчора Парламент України офіційно долучився до реалізації другого сценарію.
Для збереження українського суверенітету та такої його невід'ємної риси як самостійної зовнішньої політики важливо не допустити реабілітації сталінізму”.
“Правда про участь Радянського союзу у розв'язанні Другої світової війни жодним чином не зменшує злочинів, вчинених нацистами, – додає директор Національного музею “Тюрма на Лонцького” Руслан Забілий. – Проте Україна, вся Східна Європа та інші країни, які після Другої світової війни протягом кількох десятиліть були окуповані жахливим тоталітарним режимом чекають на засудження злочинів комунізму. Це буде важливою даниною як пам'яті воїнів Червоної Армії, Української Повстанської Армії, визвольних рухів Східної Європи, які боролися із нацизмом, так і пам'яті мільйонів жертв сталінських концтаборів та політичних репресій під час і після Другої світової”.
“Народні депутати-комуністи, яких на відміну від їх соратників у Східній Європі та Прибалтиці, оминула люстрація, сьогодні користуються сприятливою для порушення прав людини політичною кон'юнктурою. ВРУ не лише чинить тиск на вивчення історії, а й готує політичний ґрунт для повернення радянських практик порушення прав людини в сучасне українське життя”, – додав В'ятрович.
Нагадаємо, український парламент 19 квітня прийняв заяву, підготовлену комуністами Петром Симоненком та Ігорем Алексєєвим, «До 65 річниці Нюрнберзького трибуналу над фашистськими злочинцями».
У заяві, зокрема, говориться: «Верховна Рада України звертає увагу української громадськості та світової спільноти на те, що останнім часом певні політичні сили в Україні та міжнародних парламентських структурах роблять активні спроби, спрямовані на перегляд висновків Нюрнберзького трибуналу, спотворення і приниження його історичної ролі».
Аморальними в заяві депутатів названі «спроби покласти на СРСР рівну з гітлерівською Німеччиною відповідальність за її (Другої світової війни — ред.) розв'язання».
«Верховна Рада України висловлює стурбованість і рішуче протестує проти спроб окремих політиків, громадських діячів, політичних організацій і рухів в нашій країні реабілітувати й навіть героїзувати колабораціоністів — посібників гітлерівців, виправдати їх злодіяння», — йдеться в заяві.
Верховна Рада України закликає парламенти держав світу підтримати цю резолюцію при голосуванні на пленарному засіданні 65-ї сесії Генеральної асамблеї ООН.