Верховна Рада направила до КС законопроекти про зняття недоторканності з нардепів

14:33, 19 жовтня 2017

Депутати Верховної Ради України підтримали законопроекти щодо зняття депутатської недоторканності для направлення на висновок Конституційного суду України. За відповідне рішення проголосували 336 та 328 нардепів з 226 мінімально необхідних, пише «Інтерфакс-Україна».

До слова, Конституція України і Регламент Верховної Ради визначають порядок змін до основного закону в Україні. Зареєструвати відповідний законопроект може тільки президент чи 150 народних депутатів. Потім документ розглядають комітети Верховної Ради і рекомендують парламентарям розглянути законодавчі ініціативи чи ні. Якщо не йдеться про питання, для вирішення яких треба проводити референдум, при розгляді у Верховній Раді проект змін до Конституції має набрати щонайменше 226 голосів, щоб направити документ на розгляд Конституційного суду України.

КСУ має опублікувати висновок щодо того, чи не протирічить ініціатива ст.157 і 158 Конституції: чи не обмежує законопроект права і свободи людини, чи не спрямовані зміни на ліквідацію незалежності чи територіальної цілісності, чи не відбуваються зміни в умовах воєнного або надзвичайного стану, чи не розглядав парламент такі самі зміни протягом року та чи не змінювала Рада поточного скликання ті самі норми.

У Конституції не зазначено, у які строки Конституційний суд має опублікувати висновки. Тільки після цього депутати можуть «попередньо підтримати» законопроект - для цього достатньо 226 голосів. І тільки під час наступної сесії народні обранці зможуть ухвалити документ в цілому, як закон - але щонайменше 300 голосами. Ухвалений за такою процедурою закон має підписати спікер ВРУ та президент. У перехідних положеннях документу значиться, коли він набирає чинності, але це може статися не раніше публікації в офіційному виданні.

Навіть якщо всі етапи будуть проходити максимально швидко, документ ухвалять в цілому не раніше лютого 2018 року.

Зазначимо, якщо процедура затягнеться настільки, що оберуть Раду наступного скликання, депутати не зможуть продовжити розгляд за описаною процедурою - треба буде все починати з початку. Відповідні зміни ухвалили у січні 2016 року.