Верховна Рада змінила законодавство в частині споживчого кредитування. Відповідні зміни, які обмежують фінансові компанії у стягненні штрафів з боржників за невеликими кредитами і зобов’язують їх подавати дані позичальників до бюро кредитних історій підтримали 310 народних депутатів.
Як пише LIGA.net, згідно з пояснювальною запискою, мета документа – нормування сфери мікрокредитування і підвищення якості системи кредитних історій фізичних осіб.
Для цього в закон про споживче кредитування внесли кілька змін. Найголовніша з них – поширення дії закону на невеликі кредити, які відповідають таким критеріям:
- розмір кредиту не перевищує мінімальної заробітної плати (на сьогодні – 5000 грн);
- термін виплати – не менше 1 місяця.
Крім того, Верховна Рада заборонила стягувати з боржника одночасно штраф і пеню. Крім того, проблему величезних штрафів за неповернення мікрокредиту Верховна Рада вирішила за допомогою ліміту на розмір стягнення з боржника. Так, максимальна сума стягнення не повинна перевищувати подвійного розміру кредиту. Тобто якщо розмір позики становить одну мінімальну зарплату (5000 грн), максимальна сума платежів не зможе перевищувати 10000 грн.
Також депутати зобов'язує фінансові компанії повідомляти дані про кожну кредитну угоду в одне з бюро кредитних історій, які є у відповідному реєстрі не пізніше наступного робочого дня після укладення договору. Згода споживача на передачу інформації щодо кредиту буде обов'язковою умовою для його надання.
«Невеликий законопроект, який усуває несправедливість. В даний час закон про споживче кредитування не поширюється на так звані мікрокредити, таким чином, позичальники не захищені», – заявляв ініціатор законодавчих змін, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, представляючи документ ще перед першим читанням, пише «Інтерфакс-Україна».
У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що отримуючи мікрокредит, споживачі беруть до уваги відсоткову ставку за день (близько 1-2%), тоді як середня ставка за такими кредитами сягає 650% річних.
«Оскільки такі кредити дуже часто надаються через інтернет протягом п'яти хвилин, споживачі, в силу своєї необізнаності і відсутності здатності порахувати свої фінансові можливості, часто не повертають кредити вчасно і потрапляють в “боргову яму”», – наголошується в документі.
Таким чином, ці зміни дозволять збалансовано підійти до проблеми захисту споживачів мікрокредитування: з одного боку, не дозволяючи позичальникові уникати своїх зобов'язань, а з іншого – не даючи недобросовісному позичальнику збанкрутувати, беручи маленький кредит.
Також у пояснювальній записці сказано, що однією з передумов прийняття відповідного законопроекту є необхідність обмеження доступу до мікрокредитування осіб, які свідомо не можуть повернути кредити, а також потреба захисту інтересів позичальників, які не змогли вчасно повернути кредити внаслідок непередбачених обставин.