Верховна Рада України 12 листопада підтримала в першому читанні законопроект №2233, який передбачає можливість тимчасового регулювання цін на ринку електроенергії. За нього проголосували 295 депутатів, повідомляє «РБК-Україна».
Законопроект має на меті попередити неконтрольоване зростання цін на електроенергію і дозволяє регулятору (Нацкомісії з регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг) до 1 липня 2023 року встановлювати граничні ціни на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку для кожної торгової зони.
Крім того, оскільки проблемним залишається питання роботи ТЕЦ в умовах нового ринку електроенергії з початком опалювального періоду, регулятору надається право до 1 квітня 2020 року встановлювати тариф на відпуск електричної енергії для ТЕЦ з комбінованим виробництвом електричної і теплової енергії у випадках, передбачених рішенням Кабінету міністрів.
Також з метою подолання штучного дефіциту на ринку «на добу вперед» Регулятору надається право приймати рішення про обов'язковість подання виробниками пропозицій (заявок) на продаж електричної енергії на ринку «на добу вперед».
Як писав раніше ZAXID.NET, 1 липня в Україні стартував другий етап переходу на новий ринок електроенергії відповідно до ухваленого ще у 2017 році закону. Новий ринок передбачає запровадження нової моделі взаємовідносин між постачальниками та споживачами електроенергії. Зокрема, ліквідовується єдиний покупець та продавець електроенергії – Енергоринок. Натомість продавати електроенергію мають відповідно до двосторонніх угод між виробниками та постачальниками або споживачами. Також запроваджуються біржі з продажу електроенергії: ринок на добу наперед, ринок продажу електрики в межах доби, а також балансуючий ринок.
Новий ринок електроенергії також передбачає відокремлення діяльності з розподілу та постачання електроенергії. Це означає, що обленерго тепер не зможуть розподіляти електроенергію та постачати її споживачам – постачання виділяють в окремий бізнес. Це відповідає європейським стандартам та створює умови для конкуренції.