Верховна Рада підтримала законопроект про «злодіїв у законі»

Депутати підтримали ініціативу президента про встановлення відповідальності за злочини, вчинені злочинною спільнотою

14:08, 4 червня 2020

Верховна Рада України у повторному другому читанні у четвер, 4 червня, підтримали законопроект №2513 президента Володимира Зеленського про відповідальність за злочини, вчинені злочинною спільнотою. Закон підтримали 236 народних депутатів, повідомляє «Укрінформ».

Як зазначається у пояснювальній записці, документ розроблено з метою припинення діяльності злочинних спільнот, учасників таких спільнот, притягнення до кримінальної відповідальності «злодіїв у законі», а також інших учасників злочинних спільнот та осіб, причетних до створення та функціонування таких злочинних.

Ухваленим законопроектом внесяться зміни до Кримінального кодексу, зокрема до термінів «організована група» та «злочинна організація» додається поняття «злочинна спільнота» та визначається відповідальність за злочини, вчинені нею.

«Злодієм у законі» пропонують вважати тих, хто «завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, здійснює злочинний вплив і координує злочинну діяльність інших осіб, які здійснюють злочинний вплив».

Під «злочинним впливом» пропонують розуміти будь-які дії тих, хто «завдяки авторитету, іншим особистим якостям чи можливостям, сприяє, спонукає, координує або здійснює інший вплив на злочинну діяльність, організовує або безпосередньо здійснює розподіл коштів, майна чи інших активів (доходів від них), спрямованих на забезпечення такої діяльності».

За участь у злочинній організації хочуть позбавляти волі на строк від 5 до 12 років з конфіскацією майна. Якщо ж це стосувалося службової особи, покарання буде більше — від 8 до 13 років з конфіскацією майна.

За створення злочинної спільноти, тобто об’єднання двох чи більше злочинних організацій, керівництво такою спільнотою, пропонують позбавляти волі на строк від 10 до 15 років.

А ось за перебування особи в статусі «злодій у законі» хочуть карати позбавленням волі на строк від 12 до 15 років з конфіскацією майна.

Згідно з законом, звільняється від кримінальної відповідальності особа, крім організатора або керівника злочинної організації, за вчинення злочину, передбаченого частиною другою або третьою цієї статті, якщо вона до повідомлення їй про підозру у вчиненні цього злочину добровільно повідомила про створення злочинної організації або участь у ній та активно сприяла її розкриттю.

Закон також доповнює Кримінальний кодекс статтею 255-1 «Встановлення або поширення злочинного впливу», а також статтею 255-2 «Організація, сприяння у проведенні або участь у злочинному зібранні (сходці)».

Так, організація або сприяння у проведенні злочинного зібрання (сходки) представників злочинних організацій або організованих груп, або осіб, які здійснюють злочинний вплив, для планування вчинення одного або більше злочинів, матеріального забезпечення чи координації злочинної діяльності, у тому числі розподілу доходів, одержаних злочинним шляхом, або сфер злочинного впливу, а також участь у такому зібранні (сходці), у тому числі з використанням засобів зв’язку, - караються позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.