Верховна Рада України у четвер, 7 грудня, ухвалила в першому читанні законопроект №7206 «Купуй українське, плати українцям», який зазнав різкої критики з боку Міністерства економічного розвитку і торгівлі. За нього проголосував 241 народний депутат, інформує «Інтерфакс-Україна».
Документ, який зареєстрували десятки народних депутатів, серед яких Олег Ляшко, Ніна Южаніна, Сергій Пашинський та інші, пропонує внести зміни до законів про підтримку малого і середнього бізнесу, про зовнішньоекономічну діяльності та про публічні закупівлі.
Головною новацією проекту закону є надання переваги українським виробникам під час здійснення електронних закупівель.
Проектом закону пропонується внести зміни до закону «Про публічні закупівлі» для удосконалення процедури оцінки тендерних пропозиції.
«Запровадження механізмів, запропонованих у законопроекті, дасть вагомий поштовх для розвитку вітчизняної промисловості, залучення інвестицій та створення нових робочих місць, а, отже, і збільшення податкових надходжень до бюджетів всіх рівнів», - сказано у пояснювальній записці.
Автори законопроекту також прогнозують, що його реалізація дозволить скоротити імпорт на 4,4%, прискорити зростання ВВП України на 1,1% та скоротити рівень безробіття на 0,4%. Це все планується досягти без додаткових витрат з бюджету України.
Водночас законопроект отримав негативні відгуки в Міністерстві економічного розвитку та торгівлі. Зокрема, перший заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов стверджує, що законопроект порушує Угоду про асоціацію з ЄС.
За його словами, ЄС вже направив офіційний лист, що це порушення Угоди про асоціацію.
Нефьодов також додав, що проект несе великі корупційні ризики і накладає додаткові витрати на бюджет. За його словами, збитки для державного бюджету від закупівлі «вітчизняних» товарів становитимуть десятки мільярдів гривень.
Нефьодов раніше заявив, що за гарною назвою ховається ціла низка шкідливих ініціатив, через які замовнику доведеться переплатити до 43% за товар, визначений як «вітчизняний».
Законопроект вводить обов'язкове застосування понять «наведена ціна» з урахуванням місцевої складової, яка потребує додаткового надання 23 документів та довідок; і «неспеціалізовані закупівлі» - перелік товарів, для яких єдиним критерієм оцінки буде ціна, усі інші товари оцінюватимуться за іншими механізмами. Учасник може бути позбавлений права брати участь у закупівлях на 90 днів за непрозорою і невизначеною процедурою.