Народні депутати підтримали у першому читанні закон, що дозволяє узаконити домашні фермерські господарства. Про це йдеться у картці законопроекту на сайті Верховної Ради.
За закон №6490-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств» проголосувало 253 депутати.
Законопроектом пропонується забезпечити можливість для мешканців села легалізувати свою діяльність у формі підприємницької діяльності для фізичних осіб - підприємців, які організували фермерське господарство, в тому числі сімейне, та надати їм можливість бути платниками єдиного податку четвертої групи.
«Близько 50% валової продукції сільського господарства виробляють фізичні особи, нелегалізовані особисті селянські господарства, забезпечуючи значну частку у виробництві окремих видів продукції: майже 97% – картоплі, 89% – овочів, 90% – продовольчих баштанних культур, 83% – вовни тощо. Даний сегмент виробництва є основним джерелом доходів для щонайменше 2,6 млн. осіб працездатного віку», — йдеться у пояснювальній записці законопроекту.
При цьому, обсяги неофіційного (фактично - тіньового) ринку у секторі селянських господарств в останні роки суттєво зростають - за експертними оцінками, по овочах він перевищує 80%, м’ясу - 60%, молоку - 40%. При цьому, ще декілька років тому дані показники були на 10-15 відсоткових пунктів нижчими.
На думку депутатів, ухвалення законопроекту дасть змогу малим фермерам працювати легально, а також отримувати відповідні пільги від держави, які донедавна могли отримувати лише великі агрохолдинги.
Зазначається, що при створенні державою сприятливих умов розвитку щонайменше від 200 тис. до 1 млн. 100 тис. селянських господарств могли б вийти з тіні, набувши статусу суб’єкта підприємницької діяльності (сімейного фермерського господарства).
Законопроект направлено на друге читання.
До слова, у 2018 році Кабмін виділить не менш як 1 млрд грн на реалізацію програми підтримки українського фермерства.