У четвер, 14 серпня, Верховна Рада прийняла в другому читанні і в цілому законопроект № 4116а «Про внесення змін до деяких законів України про реформування системи управління Єдиної ГТС України».
Цей законопроект підтримали 228 народних депутатів, інформує Інтерфакс-Україна.
Зазначається, що уряд планує створити дві компанії, які обслуговуватимуть ПСГ [підземні сховища газу] і ГТС [газотранспортну систему], за участі американських і європейських партнерів. При цьому самі трубопроводи і сховища залишаться в держвласності.
«Документом планується зняти обмеження на передачу в оренду чи концесію магістральних газопроводів і ПСГ підприємству / підприємствам на платній основі без права відчуження для здійснення функцій оператора ГТС і / або ПСГ», – йдеться у повідомленні.
Наголошується, що зазначена передача майна в оренду може здійснюватися виключно з метою та на виконання зобов'язань, взятих Україною відповідно до закону «Про ратифікацію протоколу про приєднання України до договору про заснування Енергетичного Співтовариства» на підставі договору і на умовах, затверджених Кабміном, з урахування принципів дотримання економічної безпеки держави.
«Функції оператора Єдиної ГТС України можуть бути закріплені за підприємством, засновником і власником якого може виступити виключно держава, державне підприємство (володіння не менше 51% корпоративних прав) або юридична особа (юридичні особи), яке належить і контролюється резидентами країн Європейського Союзу, США чи Європейського Енергетичного співтовариства, а також є оператором системи транспортування газу або членом Європейської мережі операторів системи транспортування газу, сертифікованим відповідно до вимог статті 10 директиви 2009/73 / ЄС Європейського парламенту та Ради стосовно спільних правил для внутрішнього ринку природного газу», – наголошує агентство. До слова, такі ж умови повинні бути застосовані щодо оператора ПСГ.