Верховна Рада прийняла законопроект про ринок електроенергії

19:30, 13 квітня 2017

Депутати Верховної Ради підтримали у другому читанні і в цілому Закон «Про ринок електричної енергії України». Про це повідомляє «Інтерфакс-Україна».

За відповідне рішення проголосували 277 нардепів. Документ впроваджує норми Третього енергетичного пакету ЄС, у тому числі в питанні розділення компаній за напрямками розподілу і передачі електроенергії.

Зараз уся електроенергія, яка виробляється в Україні, продається за регульованою ціною на Оптовому ринку електроенергії, оператором якого є ДП «Енергоринок». Потім її постачають споживачам через обленерго, що займають монопольне становище в кожному регіоні. Згідно з дослідженням Антимонопольного комітету, нинішня ситуація призвела до того, що між виробниками електроенергії і її імпортерами немає цінової конкуренції. Тому вони не зацікавлені в боротьбі за споживача, що відображається на ціні та якості послуг.

Згідно з новими правилами, виробники зможуть продавати свою енергію на різних ринках у різні відрізки часу (ринок двосторонніх контрактів, ринок «на добу вперед», внутрішньодобовий ринок, балансуючий ринок, ринок допоміжних послуг), при цьому ціну буде встановлювати не Нацкомісія, а ринок. Для споживачів це означає, що вони зможуть вибирати «тарифні пакети».

При цьому в законодавство вводиться поняття трейдера. Це суб'єкт господарювання, чия діяльність полягає винятково в перепродажі електричної енергії, крім продажу споживачам. Виробник, трейдер і постачальник електроенергії не зможуть належати одному власнику.

Крім цього, законопроектом запроваджується система спеціальних обов’язків для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електроенергії.

До спеціальних обов’язків відносяться, зокрема: купівля електроенергії за «зеленим тарифом», надання універсальних послуг, виконання функцій постачальника «останньої» надії та сплата компенсаційних платежів. Також передбачено юридичний і організаційний поділ діяльності з розподілу і передачі електричної енергії від інших видів діяльності.

Мета законопроекту - створення ринкових умов за європейським зразком у секторі електроенергетики. Очікується, що він дозволить Україні інтегруватися в Європейську енергомережу замість російської і зніме ціноутворення на електроенергію і вугілля з ручного режиму.

Реформа ринку електроенергії - зобов'язання України перед західними партнерами.