Верховна Рада розпочала розгляд проекту конституційних змін щодо децентралізації

13:02, 16 липня 2015

У четвер, 16 липня, після тривалої перерви у засіданні Верховна Рада приступила до розгляду внесеного президентом Петром Порошенко проекту закону про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади, що передбачає закріплення в тексті Основного закону країни положення про особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу.

Як пише Інтерфакс, раніше на сайті українського парламенту 15 липня було оприлюднено президентський проект закону про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади з позначкою «доопрацьований». Найважливішою відмінністю доопрацьованого законопроекту від першої редакції, зареєстрованого у Верховну Раду 1 липня, є положення про те, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей визначаються окремим законом. Якщо в першій редакції це положення було закріплене в перехідних положеннях самого законопроекту, то в редакції від 15 липня пропонується закріпити цю норму в розділі XV перехідних положень самої Конституції України.

Так, у розділі XV «Перехідні положення» редакції Основного закону від 15 липня крім іншого значиться: «18. Особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей визначаються окремим законом».

На засідання парламенту прибули президент України і прем'єр-міністр Арсеній Яценюк.

Наразі Порошенко виступає з трибуни парламенту, представляючи свій проект закону.

Зазначимо, у Верховній Раді, а також в самій парламентській коаліції немає консенсусу з цього проекту закону змін до Конституції України в частині децентралізації. Серед всіх спірних моментів, основним каменем спотикання є саме питання про внесення або невнесення в текст Основного закону положення про особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу.

Так, у фракції «Самопоміч» заявили, що не будуть голосувати навіть за внесення цього проекту закону до порядку денного.

Лідер фракції Радикальної партії Олег Ляшко також заявив, що після проведення засідання фракції було прийнято рішення не голосувати за включення до порядку і напрямок на розгляд до Конституційного суду України. Хоча він раніше заявляв, що його фракція підтримає передачу в КС, але не на перше читання.

У фракції «Батьківщина» заявили, що підтримають направлення до Конституційного суду цього законопроекту.

Народний депутат з фракції «Народний фронт» Леонід Ємець повідомив, що на засіданні фракції, яке пройшло за участю голови парламенту Володимира Гройсмана, фракція прийняла рішення підтримати президентський законопроект про внесення змін до Конституції в частині децентралізації, але частина депутатів утрималася.

Разом з тим, фракція «Опозиційний блок» заявила, що підтримає цю законодавчу ініціативу президента.

Нагадаємо, згідно з регламентом Верховної Ради України, парламент більшістю голосів від конституційного складу (226 або більше) вносить законопроект до порядку денного сесії.

Крім того, народні депутати приймають постанову про направлення до Конституційного суду України законопроекту про внесення змін до Основного закону для отримання висновку щодо відповідності законопроекту Конституції країни. Отриманий висновок КС невідкладно роздається парламентаріям і передається президенту України.

Згідно з регламентом Верховної Ради, після цього парламент попередньо схвалює законопроект (у першому читанні) 226-ма голосами. Потім на наступній сесії для остаточного ухвалення закону про внесення змін до Конституції необхідно не менше 300 голосів парламентаріїв.