Верховна Рада схвалила введення обов'язкової 75% частки української мови на телебаченні

11:59, 23 травня 2017

Верховна Рада прийняла у другому читанні і загалом законопроект, що встановлює обов'язкову частку україномовного контенту на телебаченні в обсязі 75% від загального обсягу.

Відповідний проект закону №5313 про внесення змін до деяких законів про мови в аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації у вівторок підтримали 269 народних депутатів з 356 зареєстрованих в залі.

Зокрема, з групи «Воля народу» закон підтримали лише 7 депутатів, з групи «Відродження» – лише 4. Жоден депутат від «Опозиційного блоку» цей закон не підтримав.

Згідно із законом, у тижневому обсязі мовлення телерадіоорганізацій загальнонаціонального або регіональної категорії мовлення передачі і фільми державною мовою має становити не менше 75% у кожному проміжку часу між 7:00 та 18:00 і між 18:00 і 22:00. Для телерадіоорганізацій місцевої категорії мовлення – 50% передач і фільмів державною мовою в тих самих проміжках часу.

Закон вносить зміни до закону «Про телебачення і радіомовлення», «Про культуру» та «Про засади державної мовної політики».

Уточнюється, що передача вважається українською мовою, якщо всі виступи дикторів (ведучих) виконані винятково українською мовою. Однак, допускається використання без дублювання і озвучення репортажів з місць подій, які не супроводжуються коментарями або іншим текстовим супроводом ведучого.

Зазначені обов’язкові частки передач державною мовою стосуються тільки телерадіоорганізацій, які відповідно до умов ліцензій здійснюють ефірне та багатоканальне (цифрове) мовлення з використанням радіочастотного ресурсу.

Крім того, з голосу було внесено поправки щодо дублювання російськомовного кіно радянського періоду українською.

Згодом президент Петро Порошенко заявив, що підпише законопроект про введення квот на українському телебаченні.

«Кілька разів публічно звертав увагу власників та менеджерів каналів на неприпустимо низьку частку української мови. У декого – на рівні 15%! Панове, ви назву країни забули?! Закликав індустрію вирішити цю проблему в порядку самоорганізації – не почули. Що ж, все врегулює закон», – написав він.

Ініціаторами законопроекту виступили Микола Княжицький та Вікторія Сюмар. У залі були присутні відомі українські актори та режисери, які підтримали законопроект.