У четвер, 5 червня, народні депутати у другому читанні підтримали законопроект № 4585 "Про стандартизацію". За відповідне рішення проголосували 274 депутати.
Даний закон передбачає створення та функціонування єдиного національного органу стандартизації. Його функції виконуватиме юридична особа публічного права, утворена центральним органом виконавчої влади, яка реалізує державну політику в галузі стандартизації.
"До повноважень цього органу передається зокрема прийняття та скасування національних стандартів з урахуванням того, що згідно з Угодою про технічні бар'єри в торгівлі СОТ стандарти визначаються як добровільні», - йдеться в пояснювальній записці до документа.
Передбачається створення керівної ради, яка буде дорадчо-наглядовим органом національного органу стандартизації.
До повноважень національного органу стандартизації пропонується передати: організацію та координацію діяльності в галузі стандартизації, затвердження програми робіт із стандартизації, прийняття і скасування національних стандартів (у тому числі в сфері будівництва ), освіти, припинення діяльності технічних комітетів стандартизації, представлення інтересів України в міжнародних та регіональних організаціях з стандартизації і співпраця з національними органами стандартизації інших держав. В даний час зазначені функції виконує Міністерство економічного розвитку, а в сфері будівництва Міністерство регіонального розвитку.
Також законопроект передбачає введення двох рівнів стандартизації залежно від суб'єкта стандартизації, який приймає стандарти.
Перший – це національні стандарти, прийняті національним органом стандартизації. Другий – це стандарти і технічні умови, прийняті підприємствами.
Разом з тим, пропонується скасувати галузеву стандартизацію. У зв'язку з цим протягом 15 років центральні органи виконавчої влади мають право перевіряти, переглядати свої галузеві стандарти з метою переведення їх на національний рівень.
Законопроект пропонує скасувати узгодження проектів національних стандартів з державними органами, скасувати державну реєстрацію технічних умов і заборонити встановлення правил, пов'язаних з розробкою стандартів і технічних умов підприємств.
Скасовується також обов'язковість застосування національних стандартів. Відповідно до законопроекту, національні стандарти застосовуються на добровільній основі, за винятком випадків, коли обов'язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.
У той же час в Європейському союзі стандарт є обов'язковим у випадках, коли на нього є пряме посилання в тексті директиви ЄС. На базі директив ЄС в Україні розробляються технічні регламенти, які є нормативно-правовими актами (затверджуються постановою Кабінету міністрів України). У разі прямого посилання на національні стандарти в інших нормативно-правових актах (зокрема, у наказах державних органів влади, зареєстрованих у Мін'юсті) відповідні стандарти стають обов'язковими.