Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроект про правовий режим воєнного стану

12:14, 9 квітня 2015

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні внесений президентом України Петром Порошенком проект закону про правовий режим воєнного стану. За відповідний закон (№2541) у четвер, 9 квітня, на засіданні парламенту проголосували 258 народних депутатів, передає «Інтерфакс-Україна».

Законопроект визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення і скасування, правові основи діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб.

У законодавчій ініціативі прописані заходи, яких може вжити військове командування разом з військовими адміністраціями для встановлення правового режиму воєнного стану.

Зокрема, вони можуть встановлювати посилену охорону важливих об'єктів національної економіки і об'єктів, які забезпечують життєдіяльність населення, вводити особливий режим їх роботи, вводити трудову повинність для працездатних осіб, використовувати потужності і трудові ресурси підприємств, установ і організацій усіх форм власності для потреб оборони, примусово відчужувати майно, яке перебуває в приватній або комунальній власності, вилучати майно держпідприємств для потреб держави.

Крім того, військове командування і військові адміністрації можуть вводити комендантську годину, а також «інтернувати і примусово видворяти» громадян інших держав, які погрожують нападом або здійснюють агресію проти України.

Також вони можуть обмежувати свободу пересування громадян, перевіряти документи, а за необхідності проводити огляд приміщень, речей, вантажів, службових приміщень і житла громадян, забороняти проведення масових заходів, порушувати питання про заборону діяльності політичних партій і громадських об'єднань, діяльність яких спрямована на ліквідацію незалежності України, підривання безпеки і зміну конституційного ладу.

В умовах воєнного стану військове командування й адміністрації можуть регулювати роботу підприємств і телекомунікацій, поліграфічних підприємств і видавництв, забороняти торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними речовинами, алкогольними напоями, встановлювати особливий режим у сфері виробництва і реалізації ліків, до складу яких входять наркотичні засоби, а також можуть вилучати у громадян вогнепальну зброю і боєприпаси, холодну зброю, встановлювати для фізичних і юридичних осіб військово-квартирну повинність із розквартирування військовослужбовців.