Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект про Конституційний суд

13:29, 9 лютого 2017

Депутати Верховної Ради України ухвалили в першому читанні проект закону «Про Конституційний суд України» (реєстраційний номер 5336-1). Новий закон вносить зміни до Конституції в частині правосуддя, які набули чинності з 30 вересня.

За це рішення проголосувало 239 із 362 народних депутатів присутніх у сесійному залі. Про це повідомляє УНІАН.

Законопроект передбачає зміну структури, повноважень та процедури добору суддів Конституційного суду, а також запровадження інституту конституційної скарги, який передбачає можливість для громадянин звертатися до КС, якщо вважають, що застосовані у судових рішеннях по їхнім справам закони не відповідають Конституції.

Також пропонується відбирати суддів Конституційного суду на конкурсах. Конкурсні комісії мають формуватися президентом, Верховною Радою і з'їздом суддів.

Відповідно до законопроекту, до складу Конституційного суду входить 18 суддів. При цьому передбачається, що президент України, Верховна Рада України та з'їзд суддів України призначають по 6 суддів Конституційного суду.

В ньому визначено, що КСУ є повноважним здійснювати конституційне провадження, якщо у його складі є щонайменше дванадцять суддів, які набули повноважень.

Відповідно до законопроекту, суддею КС може бути громадянин України, який, зокрема, володіє державною мовою, досяг 40 років, має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше 15 років. Суддею, зокрема, не може бути призначена на посаду особа, яка на день призначення або протягом двох років, які передують цьому дню: була членом або обіймала посаду в політичній партії.

Документом передбачено, що посадовий оклад судді Конституційного суду встановлюється у розмірі 75 прожиткових мінімумів. Ця поправка була внесена з голосу депутатом від БПП Сергієм Алєксєєвим, бо в законопроекті передбачалося 75 мінімальних зарплат.

Відповідно до законопроекту, судді КС виплачується щомісячна доплата за вислугу років на посаді у розмірі від 20 до 40% його посадового окладу.

Крім того судді виплачується щомісячна доплата за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук у розмірі відповідно 15 і 20% посадового окладу.