Депутати Верховної Ради України прийняли у другому читанні та в цілому законопроект №2966-д «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг» (НКРЕКП). Відповідне рішення підтримали 250 народних депутатів.
Згідно з пояснювальною запискою, метою розробки законопроекту є виконання зобов'язань Україною як стороною Договору про енергетичне співтовариство.
«Одним із завдань проекту закону є створення передумов сталості державного регулюючого впливу на діяльність суб'єктів природних монополій у сфері енергетики через рішення НКРЕКП, що дозволить уникнути різких коливань в умовах господарювання суб'єктів, діяльність яких регулюється НКРЕКП, зробить таку діяльність прогнозованою на більш тривалий термін, а це є одним з основних важелів для ефективного функціонування енергетики як базової галузі економіки України, гарантування енергетичної безпеки та досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання у сфері енергетики і держави», – йдеться в пояснювальній записці.
Законопроект передбачає, що поточний склад НКРЕКП буде поступово відправлено у відставку протягом 18 місяців (що півроку будуть звільняти по троє, двоє і двоє членів комісії). Членів комісії, які прийдуть їм на заміну, буде вибирати конкурсна комісія у складі п'яти осіб (дві людини від президента, дві від Ради і одна від Кабміну).
Зазначається, що прийом заявок здійснюватиметься упродовж 45 днів з моменту оголошення конкурсу. Конкурсна комісія подає на розгляд президента кандидатури, які отримали найвищий рейтинг та пройшли перевірку, загальним списком у кількості з розрахунку «двоє на одну посаду члена регулятора».
Голова НКРЕКП обирається членами комісії на закритому голосуванні та переобирається кожні два роки після затвердження першого складу комісії.
Посадові особи регулятора будуть нести персональну відповідальність за зловживання владою або неналежне виконання своїх обов'язків. Будь-які усні або письмові вказівки членам регулятора обернуться кримінальною відповідальністю. Термін повноважень членів регулятора становитиме шість років, одна людина не зможе бути членом регулятора більш ніж два терміни.
Діяльність НКРЕКП повинна фінансуватися за рахунок надходжень до спецфонду державного бюджету внесків на регулювання, що оплачуються суб'єктами господарювання, які здійснюють діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг.
Нагадаємо, 12 квітня 2016 року українські парламентарі прийняли законопроект про НКРЕКП в першому читанні за основу. 14 липня парламент спробував прийняти його в цілому як закон, проте достатньої кількості голосів для цього набрати не вдалося. Зокрема, депутатам завадив квадрокоптер, запущений у сесійній залі членами фракції «Батьківщина». Після провалу голосування законопроект був відправлений на повторне друге читання.