У четвер, 17 травня, Верховна Рада ухвалила закон «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». За нього проголосувало 255 народних обранців, повідомляє УНІАН.
Цим законом визначено, що кожна повнолітня дієздатна особа має право надати письмову згоду або незгоду на вилучення анатомічних матеріалів з її тіла для трансплантації та/або виготовлення біоімплантатів після визначення її стану як незворотна смерть (смерть мозку або біологічна смерть).
Кожна повнолітня дієздатна особа має право у будь-який час подати письмову заяву про відкликання своєї письмової згоди або незгоди на посмертне донорство, надати нову письмову згоду або незгоду на посмертне донорство. Ця згода чи незгода заносяться до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації.
Згідно з законом, у разі, якщо померла особа не висловила за життя своєї згоди або незгоди на посмертне донорство, то про згоду на вилучення анатомічних матеріалів для трансплантації запитують у другого з подружжя або у одного з близьких родичів цієї особи (діти, батьки, рідні брати та сестри).
Прийняття цього закону чекало дуже багато українців, яким врятувати життя може лише пересадка органів. Трансплантація в Україні, у порівнянні з країнами Європи, на дуже низькому рівні. Скажімо, пересадку нирки від трупного донора роблять лише в Запоріжжі, і то всього 3-4 операції на рік. А потребують таких пересадок – тисячі українців. І порятунку таким хворим шукати ніде, бо згідно з законодавством європейських країн, іноземцям можуть пересадити трупну нирку лише у тому випадку, коли ніхто з їхніх громадян не потребує трансплантації. А оскільки хворих, які потребують пересадки, й у них доволі багато, наші громадяни на нирку можуть і не дочекатися.
У Білорусі є квота, яка дозволяє віддати певну кількість трупних нирок іноземцям, але у черзі також треба стояти тривалий час.
Ще один надважливий момент – вартість операції. У Білорусі вона коштує близько 70 тис. доларів, у Польщі та країнах Європи – ще дорожче. У наших хворих, здебільшого, таких грошей нема.
Як заявляв раніше заступник міністра МОЗ Олександр Лінчевський, у 2018 році в Україні дають старт трансплантації органів від померлих донорів. І цей старт розпочнеться з пілотного проекту з пересадки нирки, який апробують на базі діючих в Україні Центрів трансплантації: у Запоріжжі, Києві, Дніпрі, Харкові, Львові та Одесі. На реалізацію цього проекту у держбюджеті на 2018 рік передбачено 112 млн грн.